Facebook Google+ Twitter

Przywitanie wiosny na Śląsku. Jak w Irlandii - zielono i wesoło

W niedzielę 21 marca, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, z okazji powitania wiosny odbył się koncert pod nazwą "Śląsk - Zielona Wyspa".

Łowcy.B w swoim popisowym tańcu irlandzkim / Fot. Paweł KiliańskiRegionem podobno najbardziej zbliżonym do zielonych krajobrazów Irlandii jest w naszym kraju Śląsk. Może w trudno to uwierzyć, bo w Polsce istnieje stereotyp brudnego, zaniedbanego Śląska, gdzie próżno szukać jakiekolwiek zieleni. A nieprawda. "Czarny region" jest na drugim miejscu pod względem zalesienia w naszym kraju (ok. 33 proc. powierzchni). Dlatego po raz raz kolejny został zorganizowany koncert pod hasłem "Śląsk - Zielona Kraina", który łączy w sobie przywitanie wiosny oraz dzień św. Patryka.

Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest zespół Carrantouhill, który od ponad 20 lat specjalizuję się w muzyce irlandzkiej. Do pomocy zaprosił wyłącznie gwiazdy ze Śląską m.in Urszulę Dudziak, kabaret Łowcy.B, zespół "Śląsk", orkiestrę górniczą i symfoniczną oraz zespoły tańca irlandzkiego.

W zupełnie w nowym repertuarze zaprezentował się kabaret Łowcy.B, który, oprócz rozbawiania publiczności, był odpowiedzialny za prowadzeniem gali i opowiadanie licznych śląskich "ciekawostek". Oto jedna z nich: Wiesz jak wygląda prawdziwy górnik? Widzisz, tam siedzi jeden z taki z długimi wąsami i kilofem w ręku. O przepraszam, to nie jest górnik, tylko kobieta. Niestety, tak wyglądają kobiety w Zabrzu". Łowcom tak udzielił się klimat "Zielonej Wyspy", że sami postanowili pokazać Mario w śląskim tango / Fot. Paweł Kiliańskiswój własny taniec irlandzki.

Efektowne tańce i stepowanie grupy tanecznej "Reelandia", przy akompaniamencie CarrantouhillZespół Reelandia / Fot. Paweł Kiliański wywołały największe brawa widzów. Jak powiedział lider zespołu: - Jeśli ktoś zakupił bilet na Gaelforce Dance (najsłynniejsza grupa tańca irlandzkiego na świecie), to może go oddać, bo za tydzień zobaczy dokładnie to samo, co dzisiaj". Te słowa wystarczą, żeby w pełni pokazać profesjonalizm i umiejętności grupy tanecznej Reelandia.

Oczywiście, nie mogło zabraknąć orkiestry śląskiej / Fot. Paweł Kiliański W pewnym momencie, prowadzący galę zaprosili na scenę formacje "Salake". Wszyscy zgromadzeniZespół Salake, najmłodsi adepci tańca irlandzkiego / Fot. Paweł Kiliański w Domu Muzyki i Tańca spodziewali się dorosłych tancerzy, jednak ku zdziwieniu wszystkich, na deskach pojawiły się dzieci! Salake dało taki popis, ze niejeden z dorosłych specjalistów tańca irlandzkiego mógł się przy nich schować. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem małych adeptów sztuki tańca.

Kazimierz Kutz, Urszula Dudziak i Łowcy / Fot. Paweł KiliańskiW przerwie pomiędzy występami, znany śląski reżyser, a obecnie poseł na Sejm, Kazimierz Kutz, czytał fragmenty swojej nowej książce "Piąta Strona Świata". Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Urszula Dudziak, która zaprezentowała swój największy przebój "Papaya" po irlandzku! "W wielkim finale, na scenie pojawili się wszyscy artyści i wspólnie z zespołem "Śląsk", zaśpiewali m.in "Poszła Karolinka".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zabrze moje rodzinne miasto. Jak cudownie że ciągle się tam coś dzieje. I jak cudownie że o tym piszesz. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeśli ktoś zakupił bilet na Gaelforce Dance (najsłynniejsza grupa tańca irlandzkiego na świecie), to może go oddać, bo za tydzień zobaczy dokładnie to samo, co dzisiaj" Właśnie dlatego nie żałuję, że nie byłam w niedzielę w Zabrzu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paweł, masz rację że myślenie o Śląsku jest stereotypowe. Ja z Martą miałyśmy okazję zobaczyć Katowice- co prawda w marcu ale widać że jest tam miejsc zielonych, a poza tym to piękne i zadbane miasto... I mam nadzieję że będę miała okazję się przekonać że cały Śląsk taki jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, musze się z Tobą zgodzić. Katowice i Zabrze to miasta na Śląsku, gdzie dzieje się najwięcej ;D.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny Śląsk.

Pawle wybacz ale Zabrze to wg mnie najgryfniejsze miasto na Śląsku. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.