Facebook Google+ Twitter

Przywódca Czerwonych Khmerów Kaing Guek Eav skazany

Na 35 lat więzienia został skazany Kaing Guek Eav alias "Duch" - jeden z przywódców reżimu Czerwonych Khmerów i były szef więzienia-katowni. Wyrok w tej sprawie wydał międzynarodowy trybunał sądzący zbrodnie popełnione w Kambodży przez reżim Pol Pota. Jest to pierwszy wyrok tego trybunału.

Zdaniem wspieranego przez ONZ trybunału, "Duch" jako szef więzienia Tuol Sleng przyczynił się do śmierci 14 tys. ludzi. Uznano go za winnego m.in. morderstw, tortur oraz zbrodni przeciwko ludności. Kaing Guek Eav spędzi w więzieniu jedynie 30 lat, ponieważ, według trybunału, był przetrzymywany nielegalnie przez kambodżańskie wojsko. Oskarżyciel domagał się 40 lat więzienia.

"Duch" przyznał się do nadzorowania tortur i zabójstw w więzieniu, którego był szefem. Jako usprawiedliwienie swoich czynów powiedział jedynie, że wykonywał rozkazy. Wykazał skruchę za popełnione na więźniach zbrodnie w więzieniu Tuol Sleng. Na przetrzymywanych tam "wrogach ustroju" wymuszano zeznania okrutnymi torturami, a następnie wywożono na egzekucję na słynne "pola śmierci".

Zakończony dziś proces uważany jest za najważniejszy sprawdzian dla trybunału, którego praca pochłania miliony dolarów. Instytucja powstała w 2003 roku, ale pracę rozpoczęła dopiero w lipcu 2006 roku. W jej skład wchodzą sędziowie i eksperci z różnych państw. Trybunał powstał by rozsądzić zbrodnie popełnione w Kambodży w latach 1975-79, kiedy Czerwoni Khmerzy, którym przywódcą był Pol Pot, wymordowali ponad 1,7 mln ludzi. Ogłoszenie wyroku, które transmitowano na żywo w telewizji, oglądało tysiące ludzi.

Pol Pot opanował Kambodżę w 1975 roku. Mieszkańcy wszystkich miast zostali wypędzeni na wieś. Kraj został zmieniony w wielki obóz koncentracyjny. Dramat mieszkańców Kambodży trwał do 1979 roku, gdy do państwa Czerwonych Khmerów wkroczyły wietnamskie wojska. Statystyki dotyczące straty w ludności są tragiczne. W wyniku głodu, chorób i wycieńczenia zginęło ok. 2 mln ludzi, czyli niemal 1/4 ludności kraju. Po śmierci w 1998 roku Pol Pota, pozostali przywódcy Czerwonych Khmerów złożyli broń i formalnie poddali się władzom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.