Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20056 miejsce

Przywódca KRLD Kim Dzong Un wezwał do zjednoczenia Korei [Wideo]

W wygłoszonym wczoraj orędziu noworocznym, Kim Dzong Un wezwał swój naród do pojednania z Koreą Południową. Czy to przełomowy moment w historii Półwyspu Koreańskiego?

 / Fot. Joseph A Ferris III/Creative Commons Attribution 2.0 Generic license/Flickr.comZrywając z wieloletnią tradycją swojego ojca, który noworoczne życzenia składał swoim poddanym wyłącznie w postaci pisemnych komunikatów, 29-letni Kim Dzong Un wystąpił wczoraj z noworocznym orędziem w państwowej telewizji.

W historycznym wystąpieniu, Kim Dzong Un wezwał Północ i Południe do dążenia do "wielkiej narodowej sprawy zjednoczenia kraju". Jak powiedział, "trzymając się ideałów niepodległości, pokoju i przyjaźni, będziemy - także w przyszłości - dążdyć do rozwoju współpracy z krajami, które są przyjaźnie ustosunkowane do naszego narodu".

Czytaj też: Korea Płd. Park Geun-hye wygrała wybory prezydenckie


"Wszyscy koreańscy rodacy z Północy, Południa i zagranicy powinni podjąć dynamiczne wysiłki w celu realizacji założeń Wspólnej Deklaracji 5 Czerwca oraz Deklaracji 4 Października" - oświadczył Kim Dzong Un, nawiązując do wcześniejszych porozumień zawartych między władzami w Pjongjangu i Seulu, które miały dać początek wzmocnionej współpracy i ocieplić wzajemne relacje obu Korei.

Jak zwracają uwagę zagraniczni obserwatrzy i eksperci, noworoczne orędzie przywódcy Korei Północnej miało bardzo ugodowy ton, co czyni je tym bardziej szczególnym. Znamiennym może być fakt, że Kim Dzong Un nie wspomniał nic o północnokoreańskim programie atomowym, za to skupił się głównie na aspektach ekonomicznych.

 / Fot. Petersnoopy/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.com

Redakcja poleca: Kim jest Kim? Wszystko, co wiemy o nowym przywódcy Korei Północnej


Część swojego przemówienia, Kim Dzong Un poświęcił także wewnętrznym problemom gospodarczym KRLD. Jak zaznaczył, "wszystkie tegoroczne przedsięwzięcia ekonomiczne powinny być ukierunkowane na wzrost produkcji, stabilizację oraz poprawę życiowych standardów obywateli".

Obejrzyj krótki materiał filmowy brytyjskiego dziennika The Telegraph nt. noworocznego orędzia Kim Dzong Una:


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Faktycznie słowa o "pokoju, miłości i współpracy, trochę dziwnie brzmią w ustach krwawego dyktatora. Należy jednak pamiętać, że w ciągu roku po śmierci Kim Dzong Ila, sytuacja na Półwyspie Koreańskim, choć nadal bardzo poważna i napięta, znacznie się poprawiła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ZSRR też lansował oficjalnie "politykę pokoju" w czasach stalinizmu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawołujący do pokoju i pojednania zazwyczaj szykuje się do wojny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

J.Kaczyński już dawno by mógł zakończyć wojnę "polsko - polską", niestety jak do tej pory wraz z A. Macierewiczem tylko zachęca do podziałów wewnątrz kraju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądry człowiek. Wzoruje się na J. Kaczyńskim - "Trzeba zakończyć wojnę polsko - polską".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.