Facebook Google+ Twitter

Przywracanie pamięci

W poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta gala z cyklu "Przywracanie Pamięci". 70 Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata wręczono jedno z najwyższych odznaczeń państwowych - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU."Przywracanie Pamięci" to projekt zainicjowany przez Kancelarię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jego intencją jest uhonorowanie wszystkich tych ludzi, którzy w sposób wyjątkowy przyczynili się do odbudowania suwerennej Polski.

Tym razem uhonorowano 70 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ludzi, którzy nieśli pomoc Żydom prześladowanym podczas II wojny światowej. Ordery wręczała pani prezydentowa Maria Kaczyńska. Wśród odznaczonych znalazł się między innymi profesor Jerzy Szacki, socjolog.

Pośmiertnie odznaczony został ojciec Klemens Szeptycki, przeor klasztoru Bazylianów w Przemyślanach na dzisiejszej Ukrainie. W swoim klasztorze ukrywał dzieci żydowskie i polskie, którym groziła zagłada z rąk nazistów. Przygarnął do siebie między innymi Adama Daniela Rotfelda, który został wybitnym polskim dyplomatą - przez pewien czas pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.

Ratowanie będących w rozpaczliwej sytuacji Żydów łączyło się z ogromnym ryzykiem (donos oznaczał śmierć z rąk Gestapo) i wymagało zaangażowania wielu różnych osób. Są jednakże historie wręcz nieprawdopodobne.

Jedną z nich opowiedziała pani Maria Łopuszańska. "Mieszkałam z rodzicami i z bratem na ulicy Twardej w Warszawie. Cała rodzina była zaangażowana w konspirację. Pewnego razu przyszła nasza powinowata Zofia Kossak - Szczucka, która działała w Żegocie i poprosiła, abyśmy przygarnęli młodą Różę Feldman i jej 5-letnią córkę Jankę. Długo się nie zastanawialiśmy... u nas było już wszystko: podchorążówka, tajne nauczanie, punkt przerzutu prasy AK. Ale nie można było inaczej."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Właśnie. Tutaj ukazało się wieczorem w środę, a nie rano, troszkę z mojej własnej winy. Umknęło i schowało się siłą rzeczy. Tymczasem w normalnych mediach jedynie Polskie Radio poświęciło więcej miejsca. Był na miejscu tez Polsat i TVP. Na tym koniec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże często zapomina się u nas o faktach, a daje wiarę spreparowanym na polityczny użytek
stereotypom.
Tego typu wydarzeniom, media powinny poświęcać więcej uwagi.
Dla naszego, niezbyt tolerancyjnego społeczeństwa, jest to element edukacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.