Facebook Google+ Twitter

,,Przyznajmy pomostówkę Tuskowi!"

Dzisiaj przed Sejmem zebrali się przedstawiciele NSZZ ,,Solidarność", by protestować przeciwko rządowemu pomysłowi zmian w systemie emerytalnym.

 / Fot. PAP Leszek SzymańskiOkoło godziny 12, rozpoczęła się przed Sejmem demonstracja przygotowana przez NSZZ ,,Solidarność". Wzięli w niej udział przedstawiciele różnych profesji sektora publicznego, m.in.: nauczyciele, lekarze, górnicy, kolejarze, hutnicy. Na Wiejskiej pojawili się przede wszystkim mieszkańcy województw małopolskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. W sumie zebrało się około 1000 demonstrujących.

Najliczniejszą grupę wśród przybyłych stanowili nauczyciele, a najgłośniejszą kolejarze. Ci ostatni, wyposażeni w gwizdki, chętnie i dużo ich używali, by w ten sposób dać wyraz swojemu niezadowoleniu.

Około godziny 12.20 na platformie utworzonej na wozie strażackim pojawili się przedstawiciele zarządu NSZZ-u. Jako pierwszy przemawiał Janusz Śniadek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ ,,Solidarność". Podziękował wszystkim za liczne przybycie i poparcie dla inicjatywy. Główny cel dzisiejszej pikiety określił w następujący sposób:
- Zebraliśmy się razem tutaj, by bić na trwogę, że świat polskiej pracy jest zagrożony. Nie chodzi jedynie o emerytury pomostowe, choć są ona bardzo ważne. Jesteśmy tu, bo widzimy konieczność zabezpieczenia polskiej gospodarki i pracowników przed skutkami kryzysu ekonomicznego.

Podkreślił, że domaga się od rządu podjęcia rozmów z przedstawicielami NSZZ-u nie tylko w sprawie emerytur pomostowych, ale całego systemu emerytalnego. Zachęcał również do dialogu w kwestii, na przykład, sytuacji w polskiej oświacie. Bowiem, jak zauważył Śniadek, postulaty ,,Solidarności" to postulaty narodu, a głos ,,Solidarności" to głos narodu. Na koniec zapowiedział, że się nie poddadzą i będą przychodzić protestować do skutku, do czasu wypracowania rozwiązań satysfakcjonujących obie strony.

Przewodniczący podziękował również prezydentowi Kaczyńskiemu za zawetowanie ustawy o wcześniejszych emeryturach i emeryturach pomostowych. Nawoływał również niezdecydowanych posłów, by w jutrzejszym głosowaniu opowiedzieli się przeciwko odrzuceniu weta prezydenckiego.

Jedną z kolejnych osób, które przemawiały z prowizorycznej trybuny, był poseł Prawa i Sprawiedliwości - Paweł Szwed. Jako przedstawiciel władzy stwierdził, że dialog ze społeczeństwem nie powinien się odbywać na ulicach i skrytykował rząd za sposób prowadzenie takich rozmów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Taaaak - było juz partia i naród, teraz jest Sniadek i święte krowy pod szyldem Solidarności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głos "S" to głos narodu? Nie byłbym taki pewien... mam wrażenie, że to głównie głos kilku tysięcy osób, które za wszelką cenę chciałyby przejść jak najszybciej na emeryturę.

"Zebraliśmy się razem tutaj, by bić na trwogę, że świat polskiej pracy jest zagrożony"

Taak. A zastanowił się ktoś, czy przy utrzymaniu tylu przywilejów emerytalnych, świat naszego młodego pokolenia nie jest zagrożony? Kto będzie tych uprzywilejowanych emerytów utrzymywać za 15-20 lat? Ja tu widzę jawne przesłanie: wcześniejsze emerytury dla nas, a po nas - choćby potop...

A dzisiejszego wywiadu prezydenta dla TVP to już w ogóle nie chcę komentować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorka postarała się zachować ton relacjonujący. Stąd wyraźnie unika własnych komentarzy. W tego typu przekazie to zaleta. Dlatego plus za artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak to się wszystko odbyło. Nie można odmówić autorce rzeczowości i chęci zachowania obiektywizmu. A to niełatwe w tak trudnych kwestiach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.