Facebook Google+ Twitter

Przyznano Fryderyki 2014. Podsiadło, Pawlik i Beczała artystami roku

Dawid Podsiadło był triumfatorem wczorajszej gali wręczenia Fryderyków. Nagrody muzyczne przyznano po raz dwudziesty. Otrzymują je zarówno twórcy muzyki poważnej, jazzowej, jak i rozrywkowej.

Dawid Podsiadło / Fot. PAP/Leszek SzymańskiDawid Podsiadło, laureat programu "X Factor", zdobył cztery Fryderyki w kategoriach: album roku (za płytę "Comfort And Happiness"), artysta roku, debiut roku i utwór roku. Tym samym młody wokalista zgarnął wszystkie statuetki w sekcji Muzyka rozrywkowa. Muzyk pokonał gwiazdy o ugruntowanej pozycji na polskiej scenie. M.in. Edytę Bartosiewicz, Kayah, trio Waglewski Fisz Emade czy Piersi.

W sekcji muzyka jazzowa artystą roku został Włodek Pawlik, a debiutantem roku okazał się Dominik Wania, który odebrał też statuetkę w kategorii płyta roku (za album "Ravel").

Najwięcej nagród przyznano twórcom muzyki poważnej. Kategoria album roku została podzielona na siedem podkategorii: muzyka chóralna, oratoryjna i operowa, muzyka dawna i barokowa, muzyka kameralna, muzyka symfoniczna i koncertująca, muzyka współczesna, recital solowy i najlepszy album polski za granicą. Artystą roku został Piotr Beczała.

Podczas jubileuszowej gali wręczone też Złote Fryderyki. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i pośmiertnie: Marek Jackowski oraz Jarek Śmietana.

Rekordzistką w wieloletniej historii Fryderyków jest Katarzyna Nosowska, która z zespołem Hey i solo była nominowana do nagrody 69 razy i zdobyła 29 statuetek - czytamy na stronie konkursowej. Drugie miejsce zajmuje Grzegorz Ciechowski, który solo i z Republiką nominowany był 24 razy i zdobył 11 nagród, trzeci jest Grzegorz Turnau (22 nominacje, 9 Fryderyków).

Pierwszy raz nagrody przyznano 19 marca 1995 roku. Triumfowały wówczas zespoły Hey i Varius Manx.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.