Facebook Google+ Twitter

Przyznano Lamy - opolskie nagrody filmowe

  • Piotr Z
  • Data dodania: 2008-04-14 20:57

Dwie statuetki tegorocznej, VI edycji "Opolskich Lam" powędrują do Łodzi. Zwycięzcą konkursu etiud i laureatem nagrody publiczności został film "Kongola" Sylwestra Jakimowa.

Kamil Minkner odbiera statuetkę Lamy w imieniu Sylwestra Jakimowa za film "Kongola" / Fot. Katarzyna DemendeckaUbiegły weekend był ukoronowaniem trwającego przez ponad tydzień Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy 2008. Publiczność zgromadzona w sali opolskiego amfiteatru obejrzała 38 krótkich filmów, przesłanych przez reżyserów z całej Polski. W tym roku organizatorzy postanowili podzielić prezentowane filmy na dwa bloki. W pierwszym zgromadzono amatorskie obrazy przesłane przez osoby niebędące studentami szkół filmowych, w drugim zaprezentowano etiudy filmowe nakręcone przez adeptów polskich filmówek. – Na widowni zasiedli młodzi i dojrzali pasjonaci dużego ekranu, by spojrzeć na to kino, które chce jeszcze coś powiedzieć – stwierdził medioznawca ks. dr hab. Marek Lis, ciepło ocenił również autorów prezentowanych filmów: – To młodzi ludzie, których cechuje nowy język wyrażania siebie.

Grand Prix Konkursu Filmów Amatorskich zdobył "Agent 700" w reżyserii Grzegorza Borowiaka z Gdańska, natomiast Grand Prix Konkursu Etiud Filmowych jury festiwalu przyznało obrazowi "Kongola" Sylwestra Jakimowa z Łodzi. Film ten spotkał się również z entuzjastycznym przyjęciem widowni, która przyznała mu Nagrodę Publiczności. Jury tegorocznej edycji festiwalu postanowiło również przyznać trzy wyróżnienia dla filmów: "Kilka prostych słów" (reż. Anna Kazejak, Warszawa), "Poddasze", (reż. Łukasz Bursa, Kraków) i "Edina", (reż. Nenad Miković, Warszawa).

Film "Kongola" ma już na swoim koncie kilka statuetek, zdobytych podczas ubiegłorocznych przeglądów kina niezależnego. Opowiada o zmaganiach Waldka z dziadkiem, który, symulując chorobę, wypytuje chłopca o jego relacje z dziewczynami. Pozostałych bohaterów filmu poznajemy na dworcu autobusowym, wszyscy mimochodem oglądają w telewizji ujawnienie afery "Bocian gate".

"Agent 700" to produkcja przedstawiająca perypetie brytyjskiego superszpiega, który otrzymuje zadanie zlikwidowania szalonego generała. Szlak "przerzutu" agenta wiedzie przez Polskę - kraj pełen zaskakujących niespodzianek. Film odsłania też kulisy niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą uzależnienie energetyczne od Rosji.

Demiurg festiwalu Rafał Mościcki w otoczeniu wolontariuszy / Fot. Katarzyna DemendeckaUroczyste zakończenie festiwalu stało się okazją do zaprotestowania przeciwko homogenicznym produktom prezentowanym w multipleksach - jeżeli kino sprowadza się tylko do rozrywki, to ja z takiego kina rezygnuję - deklarował ks. dr M. Lis. Wtórował mu politolog i pasjonat filmowy Kamil Minkner: – Najważniejszą wartością kina jest jego różnorodność – mówił. Demiurg festiwalu Rafał Mościcki podkreślił duże zaangażowanie wolontariuszy w organizację imprezy: – Ogromne podziękowania należą się kilkudziesięciu bezimiennym ludziom, bez których ten festiwal nigdy by nie powstał – zauważył.

Organizatorzy oszacowali, iż przez cały czas trwania festiwalu przed ekranem zasiadło ponad 4 tysiące osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, ale mamy pewne problemy z serwerem. Wszystko powinno wrocić do normy po weekendzie, póki co zapraszam do fotogalerii http://picasaweb.google.pl/opolskielamy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podejrzewam, że organizatorzy zrezygnowali domeny, usunę link z tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link do strony jest źle podany, kieruje w truskawki. Pomijając już fakt, że oficjalna strona festiwalu jest aktualnie niedostępna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż wstyd pomyślec, że nie słyszałam nigdy o tym konkursie. Dziękuję za relację. Ciekawe! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.