Facebook Google+ Twitter

Przyznano literackie nagrody im. Astrid Lindgren

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2010-06-09 13:28

Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu na literaturę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren. Grand Prix konkursu zdobył horror dla młodzieży pt. "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego.

Astrid Lindgren / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Lindgren_1960.jpg&filetimestamp=20080816081117W poniedziałek w Warszawie rozstrzygnięto konkurs literacki im. Astrid Lindgren, organizowany przez fundację ABCXXI znaną z akcji "Cała Polska czyta dzieciom" promującą głośne czytanie dzieciom. Konkurs jest próbą odpowiedzi na pytanie, co dzieciom czytać należy. Ma promować książki dla dzieci, o których powiedzieć można, że są ważne, ciekawe, uczą myślenia i mądrości, chronią dziecka wrażliwość, budują w nim pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

W kategorii dla dzieci od lat 6 do 10 pierwszą nagrodę otrzymała Barbara Stenka za utwór "Masło przygodowe", zaś w kategorii od 10 do 14 lat przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo - Katarzynie Ryrych za powieść "Pipi i ja" oraz Marcinowi Szczygielskiemu za książkę "Czarny młyn" określaną jako "rodzimy horror". Niniejszą powieść uhonorowano również Grand Prix konkursu. Autor otrzymał rzeźbę, która przedstawia Pipi Pończoszankę podnoszącą konia.

Na tegoroczny konkurs napłynęły 583 prace. W tym roku pojawiło się więcej książek dla dzieci starszych. Przewodnicząca jury Joanna Papuzińska komentując ów fakt, stwierdziła: - tak, jakby zainteresowanie autorów przesunęło się w kierunku czytelników starszych, z wszystkimi tego konsekwencjami - większym zróżnicowaniem gatunków, postaci, ale również tematów czy problemów".

Laureaci konkursu otrzymali po 15 tys. zł. Wyróżnione utwory zostaną opublikowane wiosną przyszłego roku przez wydawnictwa Literatura, Publicat oraz Stenor, które partnerują fundacji.

***
Źródło: www.rynek-ksiazki.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie czytałem książki pana Szczygielskiego, ale gratuluję!/5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.