Facebook Google+ Twitter

Przyznano Nagrody Literackie Miasta Warszawy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-14 22:57

Po wieloletniej przerwie przyznano Nagrody Literackie Miasta Warszawy. Główną nagrodę otrzymał Tadeusz Konwicki - jak uzasadniło jury: za wszystko, co stworzył w Warszawie, o Warszawie i dla Warszawy.

Po odebraniu nagrody Tadeusz Konwicki tłumaczył, że w swoich powieściach starał się pokazać niezwykły charakter Warszawy - miasta, "które po wojnie było trupem", a którego reanimacje i późniejszy rozwój obserwuje od kilkudziesięciu lat.

Nagrodę Literacką Miasta Warszawy przyznano też w trzech innych kategoriach. W kategorii "Literatura piękna" nagrodzono Julię Hartwig. Nagrodę za najlepszą książkę dla dzieci przyznano Joannie Kulmowej, a za autorów najlepszej książki o Warszawie uznano Tomasza Pawłowskiego i Jarosława Zielińskiego.

Nagrodę ufundowało Miasto Stołeczne Warszawa. Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że tradycja nagrody pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Prezydent Warszawy ma nadzieje, że warszawska nagroda stanie się równie prestiżowa, jak nagrody literackie przyznawane obecnie przez Gdynię czy Wrocław.

Nagroda Literacka Miasta Warszawy była przyznawana w latach 1926-38, a jej laureatami byli między innymi Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Kuncewiczowa i Leopold Staff. Podobne wyróżnienia, choć pod innymi nazwami, przyznawano też po drugiej wojnie światowej.

O reaktywowaniu nagrody w przedwojennej formie zdecydowała w tym roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.