Facebook Google+ Twitter

Przyznano Nobla z fizyki. Nagrodzone odkrycia dają nadzieję na postęp w materiałoznawstwie i elektronice

W Sztokholmie ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano trzech fizyków za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii".

 / Fot. CC0 Public DomainW Sztokholmie Komitet Noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. To Brytyjczycy David Thouless, Duncan Haldane i Michael Kosterlitz. Nagrodzono ich za badania w dziedzinie kwantów za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii".

Ich dokonania dają nadzieję na wielki postęp w materiałoznawstwie i elektronice. - Wielu naukowców z nadzieją patrzy na przyszłe zastosowanie ich osiągnięć w nauce i elektronice - napisał w oświadczeniu Komitet Noblowski nagradzając fizyków. Do nagrodzonych trafi 8 mln szwedzkich koron (ok. 938 tys. dolarów).Połowę nagrody otrzyma David J. Thouless z University, drugą połową podzielą się F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz.

- Nie mnie sądzić, czy ta nagroda jest zasłużona. Moim zdaniem tak, bo to są wybitni fizycy, a ich wkład w rozwój badań w szczególności materii skondensowanej jest niewątpliwie ogromny – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press prof. dr hab. Marek Napiórkowski. z Instytutu Fizyki Teoretycznej i dodaje: - Z fizyką teoretyczną jest tak, że dużo jej zastosowań wydaje się bardzo abstrakcyjnych. Okazuje się jednak, że jest to najbardziej „stosowalna” dziedzina nauki. Nigdy nie wiadomo kiedy odkrycia, które pojawiają się na bardzo abstrakcyjnym poziomie znajdą zastosowanie. Trudno mi powiedzieć, kiedy nastąpi jakaś rzeczywista realizacja tych idei które rozwinęli ci naukowcy - ale stanie się to prędzej, czy później.

W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano za "odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę". Statuetka trafiła do Japończyka Takaakiego Kajity i Kanadyjczyka Arthura B. McDonalda. Neutrina to tajemnicze cząstki elementarne, których istnienie potwierdzono eksperymentalnie w 1956 r. Do tej pory nagrodzono tylko dwie kobiety, jedną z nich jest Maria Skłodowska-Curie, którą nagrodzono w 1903 r. wspólnie z mężem Piotrem Curie w uznaniu zasług, jakie oddali poprzez wspólne badania zjawiska promieniotwórczości, odkrytego przez profesora Henri Becquerela.

Sylwia Arlak (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.