106025 miejsce

PŚ: Austria najlepsza w Planicy. Hautamaeki oddał pożegnalny skok

W sobotę rano na skoczni mamuciej w Planicy rozegrano zawody drużynowe w skokach narciarskich. Najlepsi okazali się skoczkowie z Austrii, którzy wygrali, wyprzedzając Norwegów i Niemców. "Biało-czerwoni" zajęli dobre piąte miejsce.

/ Fot. EPA/ANTONIO BATSporo emocji dostarczyły kibicom zawody drużynowe w Planicy, gdzie w sobotę, 17 marca rozegrano konkurs drużynowy. Najlepsi okazali się Austriacy, którzy w składzie: Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer i Martin Koch zdecydowanie skakali najdalej. Drugie miejsce zajęli Norwegowie, a na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy. Tuż za podium uplasowali się Słoweńcy. Nasz zespół w którym wystąpili Maciej Kot, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch zakończyli zawody na 5. pozycji. Dalsze lokaty zajęli Japończycy i Czesi.

W drugim dniu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy, która jest ostatnim przestankiem kończącym sezon 2011/12. W piątek odbyły się pierwsze zawody indywidualne, które wygrał Robert Kranjec. W sobotę skoczkowie rywalizowali w konkursie drużynowym. W niedzielę zaś odbędą się ostatnie zawody indywidualne, które wyłonią najlepszego skoczka świata sezonu 2011/12. Wiele wskazuje na to, że Kryształową Kulę zdobędzie Anders Bardal, który ma 100 punktów przewagi nad Gregorem Schlierenzauerem. Emocji nie zabrakło w konkursie drużynowym.

W pierwszej serii nie było wielkich niespodzianek. Do konkursu przystąpiło jedenaście drużyn. Zdecydowanie najdalej szybowali Austriacy Gregor Schlierenzauer i Martin Koch, którzy lądowali ponad 220 metrów. Najdłuższy skok oddał jednak Robert Kranjec, który skoczył aż 231 metrów. Polacy wypadli dobrze. Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł skoczyli ponad 180 metrów, natomiast Piotr Żyła swoją próbę zakończył na 198,5 metrze. Najdalej z naszych reprezentantów skoczył Kamil Stoch, który lądował na 209,5 metrze, co zapewniło nam 5. lokatę po pierwszej rundzie.

Do drugiej serii przystąpiło osiem ekip. Z zawodami pożegnali się Finowie, Włosi i Amerykanie. W drugiej rundzie stoczono kilka ciekawych pojedynków. Austriacy bronili pierwszej pozycji przed Norwegami, a Niemcy odpierali ataki Słoweńców. Nasz zespół natomiast do końca walczył o 5. miejsce z Japończykami.
"Biało-czerwoni" wypadli lepiej od azjatów i zajęli ostatecznie piąte miejsce. Słoweńcy nie byli w stanie wygrać rywalizacji z Niemcami i zajęli 4. pozycję. Austria okazała się zdecydowanie lepsza od Norwegii i wygrała.

Rok temu ze skokami pożegnał się Adam Małysz i Jahnne Ahonen. Ten sezon był ostatnim sezonem dla Mattiego Hautamaekiego, 30-letniego fińskiego skoczka, który postanowił zakończyć karierę narciarską. W Planicy zawodnik oddał swój ostatni pożegnalny skok.