PŚ: Ito najlepszy w Lahti. Pech Stocha i pierwsze punkty Murańki!

W niedzielnym konkursie indywidualnym w fińskiej miejscowości Lahti najlepsi skoczkowie świata rywalizowali o kolejne punkty Pucharu Świata. Zawody wygrał Daiki Ito przed Andersem Bardalem i Lukasem Hlavą. W finałowej serii zabrakło Stocha.

Kamil Stoch / Fot. Miho NL, CC 3.0W niedzielę, 4 marca, w Lahti na normalnej skoczni rozegrano zawody indywidualne zaliczane do Pucharu Świata. W zawodach głównych wzięło udział czterech naszych reprezentantów. Obok Kamila Stocha i Piotra Żyły wystąpili także Maciej Kot i nasz najmłodszy reprezentant, Klemens Murańka. Przez kwalifikacje nie przebrnęli Krzysztof Miętus i wicemistrz świata juniorów, Aleksander Zniszczoł. Całe zawody toczyły się przy zmiennym wietrze co spowodowało, że wielu czołowych skoczków nie zdołało awansować do serii finałowej.

Z dobrej strony w pierwszej serii pokazali się nasi reprezentanci. Pierwszym zawodnikiem z Polski, który pojawił się na belce startowej był Klemens Murańka, który skoczył 85 metrów - dało to młodemu Polakowi 21. miejsce i pewny awans do finału. Problemu z zakwalifikowaniem się do drugiej serii nie mieli dwaj inni nasi skoczkowie. Maciej Kot oddał skok na odległość 91,5 metra i zajął 7. pozycję. Jeszcze lepiej wypadł Piotr Żyła, który poszybował na 92. metr i ostatecznie po pierwszej części konkursu zajmował 5. miejsce. Niestety do finałowej serii nie zdołał awansować Kamil Stoch, który w trudnych warunkach atmosferycznych skoczył tylko 79,5 metra i podzielił los takich skoczków jak Matti Hautameaki, Martin Koch, Tom Hilde oraz Jakub Janda, Robert Krancjec i Severin Freund, którzy także odpadli z rywalizacji.

W drugiej serii warunki okazały się bardziej sprzyjające. Swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata zdobył Klemens Murańka, który w drugim skoku poszybował na 84,5 metra i ostatecznie utrzymał swoje 21. miejsce. Z dobrej strony pokazał się także Maciej Kot, który dzięki skokowi na odległość 86,5 metra zajął 12. pozycję i zdobył kolejne cenne punkty do klasyfikacji generalnej. Najlepiej z naszych reprezentantów wypadł Piotr Żyła, który w serii finałowej skoczył 86 metrów i zajął 10. miejsce. Najdalej skakali Lukas Hlava, Anders Bardal i Daiki Ito. Norweg dzięki skokowi na odległość 96 metrów i drugiej lokacie zwiększył przewagę nad Gregorem Schlierenzauerem. Najlepszy okazał się jednak Daiki Ito, który oddał dwa dobre równe skoki na odległość 93,5 metra i 92. metrów co pozwoliło mu zwyciężyć w całych zawodach. Niespodziewanie na najniższym stopniu podium stanął Lukas Hlava, który w serii finałowej skoczył 94,5 metra.

Kolejne zawody już w czwartek w Trondheim, a za tydzień najlepsi skoczkowie świata będą rywalizować na skoczni w Oslo. Ostatnie zawody jak co roku odbędą się w Planicy.

Do końca rywalizacji w Pucharze Świata pozostały jeszcze cztery konkursy indywidualne i jeden drużynowy.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.