PŚ. Piotr Żyła siódmy, fatalny Stoch! Wygrana Andreasa Koflera

Andreas Kofler
Andreas Kofler Tadeusz Mieczyński
W drugim konkursie indywidualnym w Lillehammer zwyciężył po raz trzeci w tym sezonie Andreas Kofler. Drugi był Severin Freund ex aequo z Andersem Bardalem. Najlepszy z biało-czerwonych Piotr Żyła zajął siódme miejsce. Pozostali Polacy, w tym Kamil Stoch, nie awansowali do serii finałowej.

Kwalifikacje do drugiego konkursu indywidualnego Pucharu Świata rozgrywanego dużej skoczni w Lillehammer wygrał Norweg Tom Hilde, który lądował na 134. metrze. Na drugim był Denis Korniłow po skoku na 127 m. Na trzeciej pozycji znalazł się David Zauner z identycznym wynikiem jak Rosjanin, ale uzyskanym w korzystniejszych warunkach. Polacy nie zachwycili i tylko trzech biało-czerwonych awansowało do konkurs głównego. Najlepszym z nich był Piotr Żyła, który skoczył 121 metrów i zajął 14 miejsce, a 40. był Jan Ziobro (107 metrów). Pozostali podopieczni Łukasza Kruczka skakali bardzo krótko.

Pierwsza seria odbywała się bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Czołówka zawodników oddawała swoje skoki w znacznie gorszych warunkach niż zawodnicy z dalszych miejsc. Tę serię, dzięki skokowi na odległość 137,5 metra wygrał Słoweniec Jurij Tepes przed Anrea Morassim (139,5 m) i trzecim Severinem Freundem (132 m), który skakał jako ostatni zawodnik pierwszej serii. Tuż za czołową trójką, znajdowali się Andreas Wank (123,5 metrów) i lider klasyfikacji PŚ Andreas Kofler (125,5 metrów). Najlepszym z Polaków, dość niespodziewanie, po bardzo dobrym skoku był Piotr Żyła, który zajmował znakomite, siódme miejsce. Lider naszych orłów Kamil Stoch skoczył zaledwie 101 metrów i znalazł się poza finałową trzydziestką. Również Jan Ziobro nie zdołał zakwalifikować się do drugiej serii, lądując zaledwie na 105. metrze.

W drugiej serii znacznie poprawił swoją pozycję Thomas Morgenstern. Austriak skoczył aż 135,5 metrów i długo prowadził. Bardzo dobrze w drugiej próbie spisał się również Piotr Żyła, który utrzymał wysokie, siódme miejsce. Najdłuższy skok na 140 metrów, w serii finałowej miał Anders Bardal, co pozwoliło mu zająć ostatecznie ex aequo z Niemcem Severinem Freundem drugie miejsce na podium. Czwarte miejsce zajął Gregor Schlierenzauer, który uzyskał 121,5 m oraz 135 m, co pozwoliło mu wyprzedzić Richarda Freitaga (124,5 i 125 metrów) oraz swojego rodaka Thomasa Morgensterna (121,5 i 135,5 metrów). Najlepszą dziesiątkę uzupełnili Andrea Morassi, Jurij Tepes oraz Andreas Wank.

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Andreas Kofler z kompletem 300 punktów. Drugi jest Gregor Schlierenzauer, a trzeci Richard Freitag. Kamil Stoch spadł z trzeciego miejsca na ósme, a tuż za nim z dorobkiem 72 punktów plasuje się Piotr Żyła. Oznacza to, że dwóch Polaków ma zapewniony start w kolejnym konkursie, bez kwalifikacji.