1001 miejsce

PŚ Sapporo: Historyczny triumf Kota!

Po raz pierwszy w karierze Maciej Kot zwyciężył w zawodach Pucharu Świata. Polak wygrał sobotni konkurs w japońskim Sapporo. Na Okurayamie na najwyższym stopniu podium oprócz Kota stanął także Peter Prevc.

Maciej Kot / Fot. AiluraŚwietny występ zaliczył Maciej Kot, który razem z Peterem Prevcem zwyciężyli w japońskim Sapporo podczas pierwszego konkursu Pucharu Świata. Słabo spisał się tym razem Kamil Stoch, który był dopiero 18.

Nasz reprezentant prowadził po pierwszej serii po znakomitym skoku na odległość 139 metrów. Taką samą odległość uzyskał Andreas Wellinger, ale dostał gorsze noty. Trzeci był Peter Prevc. Czołową dziesiątke zamykało dwóch polaków - Żyła i Stoch. Obaj skoczyli po 129 metrów. Do finałowej trzydziestki awansowali pozostali Polacy. Ta sztuka nie udała się jedynie Stefanowi Huli.

W finale Maciej Kot potwierdził doskonałą formę skacząc 138 metrów i zwyciężył ex aequo z Peterem Prevcem, którego skok na odległość 134 metów został wysoko oceniony. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft.

Niestety w drugim skoku słabo zaprezentował się Kamil Stoch, który wylądował już na 120 metrze i zawody zakończył dopiero na 18 miejscu. Pozostali Polacy skakali dobrze. Dziewiąty był Jan Ziobro (126,5), a dziesiąty Piotr Żyła (122). Najgorzej wypadł 23. Dawid Kubacki (119,5).

Maciej Kot jest ósmym reprezentantem Polski, który odniósł zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata.

Kolejne zawody na Okurayamie juz w niedzielę.