22518 miejsce

PŚ w biegach: Sensacyjna zwyciężczyni,Kowalczyk daleko...

Justyna Kowalczyk finiszowała na 5 km techniką dowolną w norweskim Lillehammer na odległej, 53. pozycji. Jednak celem Polki nie było miejsce, a ukończenie biegu, by móc wystartował w niedzielnej „10” stylem klasycznym.

Justyna Kowalczyk jeszcze podczas letnich zgrupowań podkreślała, że jej kolano nie wytrzyma startów tzw. łyżwą i postanowiła pójść w specjalizację. Jednak w sobotę była zmuszona przystąpić do 5 km techniką dowolną, ponieważ zawody w Lillehammer rządzą się swoimi prawami. Dla możliwości startu w niedzielę, Justyna musiała ukończyć sobotni wyścig. Szans na dobry wynik praktycznie nie było, gdyż Kowalczyk nie trenowała elementów techniki dowolnej. Ostatecznie została sklasyfikowana na 53. miejscu.

Na najwyższym stopniu podium niespodziewanie stanęła reprezentantka USA Jessica Diggins – to jej drugie zwycięstwo w karierze. Poprzedni sukces świętowała w Toblach w ramach Tour de Ski. W czołowej „10” znalazło się aż sześć Norweżek, jednak gospodarze mogą odczuwać lekki niedosyt. Na drugim stopniu podium stanęła Heidi Weng, która straciła do zwyciężczyni nieco ponad cztery sekund, natomiast z ponad 15 sekundową stratą przybiegła na metę Marit Bjoergen.

W niedzielę zawodniczki wezmą udział w biegu na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną. Justyna Kowalczyk wystartuje z dalszej pozycji, dlatego w tej sytuacji, bardziej będzie nas interesował czas netto. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu, w tej konkurencji Polka zajęła 9. Miejsce.