PŚ w Lahti: Stoch poza podium. Dwóch Polaków w "szóstce"

Kamil Stoch zajął 5. miejsce w konkursie indywidualnym Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Wygrał Niemiec Richard Freitag.

/ Fot. Tadeusz MieczyńskiFaworytem dzisiejszego konkursu był Stoch. Mistrz świata z dużej skoczni z Predazzo deklasował rywali we wszystkich czterech seriach próbnych, jakie zostały rozegrane od piątku. W tej ostatniej, przed konkursem indywidualnym, skoczył 126,5 metra i ponownie był najlepszy. Dobrze spisał się również we wczorajszych zawodach drużynowych, w których Polacy zajęli 3 miejsce i dziś oczekiwano od niego równych i dalekich skoków.

Pierwszym z naszych reprezentantów, który zasiadł na belce startowej był Stefan Hula. Jego skok na odległość 94 metrów okazał się najsłabszy w konkursie i uplasował go na ostatniej, 50. pozycji.

Następnymi Polakami, którzy zaprezentowali się fińskiej publiczności, byli Krzysztof Miętus i Dawid Kubacki. Dużo lepiej zaprezentował się ten pierwszy. Wylądował na 117 metrze, co dało mu po pierwszej serii 20. miejsce. Kubacki zepsuł swój skok (105 metrów) i zakończył zawody na 47 pozycji.

Kolejnym naszym skoczkiem, który awansował do finałowej „trzydziestki”, został Piotr Żyła. Ulubieniec polskich kibiców skoczył 117,5 metra i na półmetku konkursu był 21.

Bardzo dobry skok oddał Maciej Kot. Młody Zakopiańczyk poszybował 121 metrów, co uplasowało go na ósmej pozycji- bardzo dobrej do ataku na wyższe miejsca w drugiej serii.

Również Kamil Stoch oddał dobrą próbę, jednak po twarzy zawodnika z Zębu widać było niezadowolenie. Mimo wszystko odległość 124 metrów w połączeniu z wysokimi notami za styl dawała mu drugie miejsce przed rozpoczęciem serii finałowej. Na pewno jednak nie był to szczyt jego możliwości.

Jedynym skoczkiem, który wyprzedzał Stocha, był Niemiec Richard Freitag, który wylądował na odległości 126,5 metra i miał przewagę 6 punktów nad Polakiem. Trzecią pozycję zajmował kolejny zawodnik zza naszej zachodniej granicy- Severin Freund.

Druga seria przebiegła w podobnych warunkach, jak pierwsza. Lekki wiaterek nie przeszkadzał zawodnikom i kibice mogli cieszyć się dobrymi, długimi skokami.

Pierwszy z podopiecznych Łukasza Kruczka w serii finałowej, Piotr Żyła, oddał kapitalny skok. Odległość 126,5 metra zapewniło mu spory awans- zawody zakończył na 12 pozycji.

Polscy kibice mogli cieszyć się również po próbie Krzysztofa Miętusa. Zawodnik, który w piątek skończył 22 lata, skoczył 121 metrów, co pozwoliło mu zająć ostatecznie 19. miejsce.

Skaczący jako ósmy od końca Maciej Kot nie zawiódł. 124 metra zapewniły mu prowadzenie po swoim skoku i szóstą lokatę na koniec konkursu.

Jako ostatni z Polaków startował nasz tegoroczny mistrz świata. 123,5 metra to ponownie nie było to, na co liczył. Ostatecznie Stoch został jedynym Polakiem, który zaliczył spadek w porównaniu do pierwszej serii i zajął 5. miejsce.

Zawody wygrał prowadzący po pierwszej serii Freitag, który w finałowej serii ponownie skoczył najdalej- 128,5 metra. Wyprzedził on Norwega Andersa Bardala; na trzecim miejsce uplasowali się ex-aequo Severin Freund oraz Anders Jacobsen.

Karuzela Pucharu Świata zostaje w Finlandii. Już we wtorek kolejny konkurs indywidualny- tym razem skoczków będzie gościło Kuopio.