PŚ w siatkówce: Polska - Rosja 2:3. Rosjanie wygrali turniej

Polscy siatkarze przegrali z Rosją 2:3 (23:25, 25:23, 22:25, 25:17, 15:17) w ostatnim meczu Puchar Świata i to Sborna sięgnęła po to trofeum. Polacy ukończyli turniej na drugim miejscu, zdobywając upragnioną kwalifikację olimpijską.

/ Fot. EPA/FRANCK ROBICHON

Set 1: Polska - Rosja 23:25

Początek meczu był bardzo wyrównany, a zarazem nerwowy z obu stron. Tak jedna, raz druga drużyna wychodziła na nieznaczne prowadzenie. Wyrównana walka trwała jednak do stanu 14:14, kiedy to po ataku Kurka, biało-czerwoni wyszli na prowadzenie 16:14. Po drugiej przerwie technicznej asa serwisowego dołożył Nowakowski i zrobiło się 17:14. Niestety, nasi reprezentanci łatwo roztrwonili ciężko wypracowaną przewagę i na tablicy widniał rezultat po 20. W decydującej części meczu, to Rosjanie wyszli na prowadzenie 22:21, a następnie 24:23 i mieli piłkę setową. Po dobrej obronie nasza drużyna miała piłkę na remis w górze, ale Bartman został zablokowany. Biało-czerwoni ostatecznie przegrali 23:25

Set 2: Polska - Rosja 25:23

W drugim secie Polacy szybko wyszli na prowadzenie 4:2, a następnie 8:4. Wydawało się, że uzyskana przewaga pozwoli naszej drużynie grać spokojniej. Nic bardziej mylnego, gdyż podopieczni trenera Anastasiego stracili pięć punktów z rzędu i to Sborna wyszła na prowadzenie 9:8. Nasz szkoleniowiec dokonał roszady na pozycji rozgrywającego - Żygadłę zastąpił Zagumny. Dobrze to wpłynęło na nasz zespół, który odbudował swoją przewagę, wychodząc na prowadzenie 12:10, a następnie 16:13. Po przerwie technicznej, gra naszej drużyny wyglądała jeszcze lepiej, co pozwoliło zwiększyć przewagę do czterech punktów - 19:15. Niestety, tak jak w poprzednim secie zdarzył się Polakom przestój i szybko zrobiło się 22:21. Na szczęście końcówkę lepiej wytrzymali biało-czerwoni, wygrywając 25:23.

Set 3: Polska - Rosja 22:25

W tej partii nasza drużyna prowadziła tylko na początku, osiągając trzypunktową przewagę 5:2. Bardzo szybko jednak ją straciła, bo na przerwie technicznej to Rosjanie prowadzili już 8:6. Po błędach w ataku naszej drużyny, Sborna konsekwentnie powiększała przewagę 16:13, 19:15. Przy stanie 24:19 dla Rosji, podopieczni trenera Anastasiego zdobyli trzy punkty w jednym ustawieniu, zmniejszając straty do stanu 22:24. Rosjanie jednak nie zmarnowali kolejnej piłki setowej i wygrali 25:22. Po wygranym secie zapanowała euforia w drużynie Rosji, gdyż stało się jasne, że to oni sięgną po Puchar Świata.

Set 4: Polska - Rosja 25:17

W czwartym secie, trener Alekno desygnował do gry drugą szóstkę. Nasza drużyna szybko to wykorzystała, prowadząc na przerwie technicznej 8:6. Po przerwie technicznej na zagrywce pojawił się Jarosz, który posłał 4 asy serwisowe i zrobiło się 13:6 dla Polski. Rosjanie wyraźnie zadowolili się wygraniem poprzedniej partii, oddając Polakom punkt za punktem. W pewnym momencie biało-czerwoni prowadzili już 19:10. Ostatecznie wygrali seta 25:17.