PŚ w skokach. Andreas Kofler wygrał w Sapporo!

W rozegranym dzisiaj drugim konkursie Pucharu Świata w japońskim Sapporo, zwyciężył Austriak Andreas Kofler, który wyprzedził wczorajszego zwycięzcę Niemca Severina Freunda. Trzeci był Thomas Morgenstern. Adam Małysz był piaty.

Niedzielny konkurs Pucharu Świata na olimpijskiej skoczni Okurayama zapowiadał się bardzo ciekawie. Polscy kibice po wczorajszym bardzo dobrym skoku Małysza, wierzyli ze podobnie dzisiaj włączy się on do rywalizacji o zwycięstwo.

W sobotę Adam Małysz po pierwszej serii był liderem, jednak ostatecznie zajął trzecie miejsce. W niedzielę na półmetku był właśnie trzeci, a skok na odległość 131 metrów pozwalał mu realnie myśleć nawet o zwycięstwie. Niestety powtórzył się scenariusz z poprzedniego dnia.

Orzeł z Wisły po raz kolejny skakał w bardzo niekorzystnych warunkach. Wylądował tylko na 114 metrze i ponownie spadł o dwie pozycje. Ostatecznie w niedzielnych zawodach w Sapporo Polak zajął piątą pozycję.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się triumfator z soboty, Niemiec Severin Freund - 134,5 m (124,3 pkt.). Drugie miejsce zajmował Austriak Andreas Kofler - 131 m (118,6 pkt.). Słabo zaprezentowali się lider PS Thomas Morgenstern i Simon Ammann. Morgi w pierwszym skoku skoczył zaledwie 110 m (92,3 pkt.) i zajmował 13. miejsce. Szwajcar był 11. po probie na 116,5 m (94,9 pkt.).

Do drugiej serii awansowali również Rafał Śliż i Piotr Żyła. Pierwszy z nich skoczył zaledwie 103 metry, ale to przy trudnych warunkach panujących na skoczni w Sapporo było niezłym skokiem. Po pierwszej serii zajmował 25. miejsce. Natomiast Żyła pierwszej serii skoczył 101 m co pozwoliło mu zająć 28. lokatę. Fatalnie zaprezentował się czwarty z naszych Orłów Maciej Kot. Skoczył tylko 95,5 m i sklasyfikowany został na odległym 45. miejscu.

W serii finałowej sędziowie zdecydowali się podnieść rozbieg o jedną belkę. Wykorzystał to Morgenstern skacząc na odległość 136,5 m co pozwoliło mu przy słabszych skokach wielu zawodników awansować na podium. Lider po pierwszej serii Niemiec Severin Freund skoczył znacznie krócej - 120m. i zajął ostatecznie drugą lokatę. Zwyciężył Austriak Andreas Kofler, który lądował na 132.5 metrze i wyprzedził Niemca o ponad osiem punktów.

Na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata znajduje się Thomas Morgenstern, który wyprzedza Andreasa Koflera oraz Simona Ammanna. Adam Małysz, zajmuje w klasyfikacji 4. miejsce.

Już od czwartku Puchar Świata zawita do Zakopanego. W stolicy Polskich Tatr w piątek i w sobotę rozegrane zostaną kolejne konkursy.