PŚ w skokach. Zwycięża Kofler. Trzech Polaków w dziesiątce

Mariusz Michalak
Silnie wiejący wiatr sprawił, że I seria konkursu w Engelbergu okazała się bardzo loteryjna. Ostatecznie nasi skoczkowie ten występ w zawodach Pucharu Świata mogą zaliczyć do udanych. Małysz wskoczył na podium, a Hula i Stoch znaleźli się w pierwszej dziesiątce.

Dobry występ Huli w kwalifikacjach

Najlepszy w kwalifikacjach do dzisiejszego konkursu okazał się Niemiec Severin Freund. Oddał skok na odległość 133 metrów. Bardzo dobrze spisał się zawodnik klubu Sokół Szczyrk, Stefan Hula. Przez dłuższy czas to on prowadził. Ostatecznie zajął 3. miejsce.

Nieźle, ale chyba poniżej oczekiwań wypadł Kamil Stoch, który zajął 16. lokatę. Oprócz Huli, Stocha i Adama Małysza, który z racji zajmowania miejsca w czołowej dziesiątce Pucharu Świata nie musiał się kwalifikować awans wywalczył Dawid Kubacki i Krzysztof Miętus. Sztuka ta nie udała się Marcinowi Bachledzie, który został sklasyfikowany na odległym 41. miejscu.

Loteryjna pierwsza seria

Warunki do skakania nie były najlepsze. Zawodnikom przeszkadzał silnie wiejący tylny wiatr, co sprawiło, że konkurs był loteryjny. Po I serii prowadził Andreas Kofler. Drugie miejsce w niesprzyjającej aurze wywalczył Stephan Hocke, a trzecie Paweł Karelin. Na sprzyjające warunki trafił Stefan Hula, który skokiem na odległość 131,5 metra zapewnił sobie czwarte miejsce. Z 21. miejsca o punkty w dzisiejszych zawodach walczył Kamil Stoch. Do czołowej trójki nie udało się wskoczyć liderowi PŚ Thomasowi Morgersternowi, który był 7.

Oprócz Stefana Huli i Kamila Stocha awans do drugiej serii zapewnił sobie Adam Małysz. Orzeł z Wisły skoczył tylko 119,5 metra co pozwoliło mu zająć 17. lokatę. Poza finałową trzydziestkę wypadł Dawid Kubacki i Krzysztof Miętus. Zajęli odpowiednio 32. i 39. miejsce.

Dobry występ Polaków

W II serii organizatorzy podnieśli rozbieg o dwie belki, a wiatr się ustabilizował. Znalazło to odzwierciedlenie w odległościach uzyskiwanych przez skoczków. Swój rezultat znacznie poprawił Adam Małysz, który skokiem w II serii na odległość 137 metrów zapewnił sobie trzecie miejsce w konkursie. Był to najdłuższy skok w drugiej części zawodów.

Bliżej o 3,5 metra wylądował Stefan Hula, który zajął bardzo dobre 7. miejsce. Do czołowej dziesiątki wskoczył także Kamil Stoch. Swoją dobrą dyspozycję potwierdził Andreas Kofler, który dziś stanął na podium.