81056 miejsce

PŚ w Willingen. Siódma lokata Stocha, zwycięstwo Freunda

Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, Kamil Stoch, zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie skoków na Muehlenkopfschanze w niemieckim Willingen. Wygrał zawodnik gospodarzy Severin Freund, wyprzedzając tylko o punkt Norwega Rune Veltę!

W pierwszej części konkursu na skoczni Muehlenkopfschanze (HS 145 m) w niemieckim Willingen najdłuższą odległość uzyskał Severin Freund. Zawodnik gospodarzy skoczył 149,5 m, co było o 0,5 m więcej od drugiego Austriaka Stefana Krafta. Na trzeciej pozycji uplasowali się ex aequo Norwegowie Rune Velta i Anders Fannemel, którzy uzyskali odpowiednio 145 i 149 m. Natomiast Kamil Stoch za skok na 143,5 m został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

O zwycięstwo zacięty bój stoczyli Freund i Velta. Najpierw skakał Norweg, który postawił wysoko poprzeczkę aktualnemu mistrzowi świata w lotach narciarskich, uzyskując odległość 143 m. Niemiec jednak wytrzymał presję - skoczył 146 m i wygrał z przewagą zaledwie punktu! Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Czech Roman Koudelka, który lądował w niedzielę na 146. i 139. m.

Smakiem podium w niedzielę musieli się obejść wspomniani wcześniej Kraft i Fannemel, którzy w drugiej serii skoczyli po 134,5 m. Lider Pucharu Świata zajął szóste miejsce, a Norwega sklasyfikowano na piątej pozycji. Tuż za podium uplasował się bardzo dobrze skaczący w tym sezonie Słoweniec Peter Prevc, wicelider Pucharu Świata (145,5 i 136 m). Natomiast Stoch, obrońca Kryształowej Kuli, skoczył w drugiej kolejce 136,5 i zajął siódmą lokatę.

Spośród Polaków punkty Pucharu Świata zdobyli jeszcze Piotr Żyła i Jan Ziobro. Pierwszy z nich skoczył 138 i 132,5 m (14. lokata), a drugi 131 i 130,5 m (25. lokata). Niestety kwalifikacji do kolejki finałowej nie uzyskali Aleksander Zniszczoł i Maciej Kot, którzy zostali sklasyfikowani w piątej dziesiątce (odpowiednio 122,5 m; 43. lokata i 121,5 m; 46. lokata).

Najlepsi skoczkowie narciarscy świata pozostaną teraz w Niemczech. Już od piątku obiektem zmagań będzie skocznia duża w Titisee-Neustadt. Wcześniej w tym terminie planowane były zawody w czeskim Libercu, ale Czesi zrezygnowali z organizacji zawodów w tegorocznym Pucharze Świata.