PŚ w Wiśle wyłonił nowego lidera cyklu

Silny wiatr sprawił, że w Wiśle rozegrano tylko jedną serię skoków podczas zawodów Pucharu Świata (PŚ). Zwyciężył Austriak Stefan Kraft, który został nowym liderem cyklu. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, był piętnasty.

Stefan Kraft (AUT) / Fot. Janne/ CC 3.0Konkursy Pucharu Świata na skoczniach narciarskich w Wiśle i Zakopanem miały być dla polskich zawodników doskonałą okazją do rehabilitacji za słaby początek sezonu. Dzisiejsze kwalifikacje na skoczni dużej im. Adama Małysza (HS 134 m) pokazały, że biało-czerwoni kibice mogą mieć wiele powodów do radości, bowiem do konkursu awansowało aż dziesięciu naszych reprezentantów, a najlepszym ze wszystkich skaczących narciarzy był Maciej Kot. Niestety 23-latek w pierwszej serii zawiódł i został sklasyfikowany dopiero na czterdziestym piątym miejscu.

Awans do finałowej rundy wywalczyło wprawdzie aż siedmiu Polaków, ale ich wyniki były poniżej oczekiwań. Najlepszym z naszych zawodników okazał się Kamil Stoch, który skoczył 121,5 m i zajął dopiero piętnastą lokatę. Tuż za nim uplasował się Dawid Kubacki (129 m), a punkty Pucharu Świata zdobyli również Aleksander Zniszczoł (122 m; 21. pozycja), Klemens Murańka (122; 22.), Jan Ziobro (123; 23.), Stefan Hula (123,5; 27.) i Piotr Żyła (119,5; 29.). Natomiast poza czołową "30" zawody ukończyli, oprócz Kota, Bartłomiej Kłusek (119,5 m; 33. pozycja) i Stanisław Biela (116; 43.).

Mimo że o wynikach w dużej mierze decydował wiatr, pierwsza seria konkursu w Wiśle stała na wysokim poziomie. Najlepszy był triumfator Turnieju Czterech Skoczni (TCS) - Austriak Stefan Kraft, który skoczył 129,5 m. Miejsce drugie zajął Słoweniec Peter Prevc (131,5 m), a trzecie Niemiec Severin Freund (129,5). Z kolei czwarty był Austriak Michael Hayboeck (131 m). Ponieważ wiatr nie dawał za wygraną i wzmógł się w przerwie między seriami, jury zawodów podjęło decyzję o zakończeniu konkursu. Tym samym zawody wygrał Kraft, który został również nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.