Facebook Google+ Twitter

Psi sport coraz popularniejszy na Śląsku

Pierwsze w tym roku otwarte zajęcia agility zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Psów Pastel z Zabrza, okazały się strzałem w dziesiątkę. W sobotę w zajęciach wzięła udział rekordowa liczba ponad 40 psów z całego Śląska.

Dla wielu psów sobotnie zajęcia były debiutem na torze przeszkód. / Fot. Tomasz Pietrzak- Takiej frekwencji nikt się nie spodziewał - mówi Marek Duda trener Ośrodka Szkolenia Psów Pastel. - Zwykle na tego typu zajęcia przychodzi od 5 do 10 psiaków, a tym razem ponad 40. Agility najwyraźniej zyskuje na popularności, nie tylko wśród hodowców, ale i wśród rodzin, które chcą razem z psem aktywnie spędzić weekend - dodaje trener. Sobotnie agility rozpoczyna już kolejną edycję otwartych zajęć jakie na 2008 rok przygotowali trenerzy ośrodka, nie tylko w Zabrzu, ale i w innych śląskich miastach.

- Zabrze to dopiero początek, chcemy żeby agility zyskało prawdziwą popularność, zwłaszcza na Śląsku, gdzie podobne imprezy rzadko odbywają się cyklicznie - mówi Alicja Duda, trenerka z ośrodka. Pierwszy krok już zrobiono. Labradory, goldeny, psy myśliwskie, kundelki, podczas sobotnich zajęć nikt nie był w stanie zliczyć jak wiele ras psów pojawiło się na zabawie w parku. - Ten sport się rozwija, wciąż jest mało znany, jednak ludzie ze swoimi pupilami coraz chętniej biorą w nim udział amatorsko i zawodowo. Poznają frajdę płynącą z zabawy z psiakiem - wyjaśnia fenomen agility Duda.

Zajęcia agility w Zabrzu zostały zorganizowane w tym roku po raz pierwszy. Podczas otwartych dla każdego zajęć czworonogi musiały się wykazać sporą sprawnością fizyczną pokonując obręcz, tunel, płotek i wiele innych przeszkód przygotowanych przez trenerów specjalnie na zajęcia. Trzyletnia Negra adoptowana ze Schorniska Psitul mnie podczas sobotnich zajęc agility. / Fot. Tomasz PietrzakSporą sprawnością wykazała się Negra, trzyletnia suczka owczarka niemieckiego, adoptowana niedawno z zabrzańskiego schroniska Psitul Mnie. – Chciałyśmy się trochę rozruszać w sobotnie popołudnie, a takie zajęcia to nie tylko fajna zabawa, one sprzyjają przede wszystkim nawiązaniu współpracy z psiakiem, który dopiero co zadomawia się w rodzinie - mówi Karolina Gabrych właścicielka Negry.

Dla psów organizatorzy przewidzieli sporo atrakcji. Jedną z największych i najbardziej wyczekiwanych były otwarte zawody agility, w których mógł wziąć udział każdy psiak, który zjawił się w parku. Niekwestionowaną zwyciężczynią została Axa, kundelek, którym opiekuje się Asia. – Axa to prawdziwa championka naszych zawodów, ten psiak wykonuje każde polecenie i jest niezwykle sprawny fizycznie – ocenia Alicja Duda. W nagrodę psiak otrzymał torbę smakołyków. Zorganizowane w sobotę zajęcia miały na celu nie tylko propagowanie psiego sportu, ale także dogoterapii i pozytywnych metod wychowawczych psa.

– Na Agility przyszłam z całą rodziną – mówi pani Jolanta z Zabrza – Mamy w domu niepełnosprawne dziecko oraz czteromiesięcznego amstafa. Chciałyśmy się dowiedzieć czy jest szansa na to, żeby pies pomógł w terapii naszego malucha. Okazało się, że nie ma najmniejszego problemu z przeszkoleniem psa na potrzeby dogoterapii – dodaje pani Jolanta. Podobnego zdania jest Alicja Duda. - Jeśli psiak ma łagodny charakter, kocha dziecko, a tak jest w tym przypadku, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby psiaka przeszkolić do dogoterapii.

Podczas agility każdy mógł uzyskać za darmo fachową poradę od trenerów Ośrodka Szkolenia Psów Pastel. – Przez te zajęcia chcemy pokazać ludziom, jak inaczej można spędzać czas z psem oraz jak można wychować psa pełnego życia, a nie kanapowego leniuszka – dodaje Duda.

Zorganizowane w sobotę zajęcia agility spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Zabrza i miast ościennych. Jak szacują organizatorzy wzięło w nich udział blisko 60 osób i ponad 40 psiaków. Kolejne otwarte zajęcia ośrodek przygotował na 26 stycznia. Tak jak tym razem zajęcia odbędą się w Zabrzu w parku przy ulicy Czołgistów.

Agility zbliża psa i właściciela. / Fot. Tomasz PietrzakWięcej o ośrodku szkolenia Pastel przeczytasz na jego stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To świetny pomysł, sama szukam k. Warszawy możliwości nauki agility, ale nie mogę znaleźć. Wysłałam email do ośrodka w Pęcicach, ale się nie odezwali.... moja psina by to kochała.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.