Facebook Google+ Twitter

Psimi zaprzęgami na północ Europy. Ruszyła Lapońska Odyseja 2015

Lapońska Odyseja zaliczana do największych polskich wypraw maszerskich wyruszyła 24 lutego z Kaszubskiej Alaski w Leźnie. Członkowie ekspedycji chcą pokonać prawie 2500 km i dotrzeć do najdalej na północ wysuniętych skrawków Europy.

 / Fot. B.Cirocki/AIP"Przed wyjazdem było sporo nerwów i pośpiechu, ale już na promie poczuliśmy, że wszystko to za nami i rozpoczyna się przygoda, do której tak długo się przygotowywaliśmy" - powiedział Maciej Słomiński, kierownik ekspedycji.

 / Fot. B.Cirocki/AIPSłomiński wraz z Pawłem Majchrzakowskim (kucharz i handler), a także z niemal 30 psami wyruszyli ciężarówką zapakowaną saniami, namiotami, karmą i paliwem, by pokonać prawie 2500 km i dotrzeć do najdalej na północ wysuniętych skrawków Europy i przez półtora miesiąca eksplorować krainę wiecznych śniegów.

Zobacz także: Cztery nowe kratery odnaleziono na Półwyspie Jamalskim. Jeden z nich ma 100 metrów długości

Ekipa popłynęła do Szwecji, skąd samochodem dostaną się do fińskiej miejscowości Inari położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Tam rozbiją namioty i założą obóz wypadowy, przesiądą się na sanie i odbywać będą krótkie wypady, by poznawać okolicę i kulturę Samów.

 / Fot. B.Cirocki/AIPPotem przejadą 300 km na północ, by na kompletnym odludziu i w prawdziwie arktycznych warunkach dotrzeć do tzw. trójstyku (granicy Finlandii, Szwecji i Norwegii), a następnie wejść na górę Halti. Maciej i Paweł tworzą stały trzon wyprawy, na krótsze okresy dołączać będą dodatkowi członkowie, m.in. na pierwszy tydzień Katarzyna i Jerzy Burdyńscy, a na finał Roman Werdon i Piotr Błasiak.

Źródło:AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziennikarze obywatelscy i czytelnicy, zareagujcie! link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.