Facebook Google+ Twitter

PSL chce pomóc rolnikom wykupić dzierżawione grunty

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-29 11:05

PSL przygotowuje projekt ustawy, który pomoże polskim rolnikom z ziem zachodnich wykupić na własność dzierżawione grunty. Ma to uchronić te obszary przed wykupem przez cudzoziemców.

Marek Sawicki z PSL przypomniał, że w 2016 roku kończy się okres ochronny na sprzedaż ziemi cudzoziemcom. Minister rolnictwa podkreślił, że prawo własności polskich rolników należy przed upływem tego terminu ochronić odpowiednimi przepisami i to właśnie przewiduje projekt ustawy.

Dodał, że jest to reakcja PSL na apel niemieckich partii chadeckich, które domagają się międzynarodowego potępienia powojennych wysiedleń.

Minister rolnictwa powiedział, że Agencja Nieruchomości Rolnych ma w zachodniej Polsce około 2 miliony hektarów gruntów. PSL proponuje sprzedaż tej ziemi rolnikom i powiększenie ich gospodarstw. Dzierżawcy mieliby prawo pierwokupu dzierżawionych gruntów.

Marek Sawicki dodał, że środki ze sprzedaży ziemi mogłyby zostać
przeznaczone na założenie ksiąg wieczystych, a także
zasilić budżet reprywatyzacyjny.

Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowuje też apel do partii CDU/CSU o zmianę zapisów konstytucji niemieckiej, dotyczących obywatelstwa osób, mieszkających w obecnych granicach Polski przed 1939 rokiem. Wyraził nadzieję, że PO i PiS także podpiszą się pod tym apelem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.