Facebook Google+ Twitter

PSL traci siedzibę

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-03 09:49

Krakowski Sąd Okręgowy w wydziale cywilnym w ogłoszonym wczoraj wyroku nakazał Polskiemu Stronnictwu Ludowemu wydanie Skarbowi Państwa budynku i działki przy ul. Batorego 2, gdzie obecnie mieści się siedziba biura Zarządu Wojewódzkiego PSL.

W wypadku uprawomocnienia się wyroku PSL dodatkowo będzie musiało wpłacić do kasy sądu 100 tys. zł wpisu od pozwu oraz pokryć koszty sądowe w kwocie 7 tys. 200 zł. Wartość kamienicy biegli określili na blisko 8 mln zł. W trakcie publikacji wyroku na sali nie było pełnomocnika PSL. - Strona powodowa wykazała, że właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa - stwierdziła krótko w uzasadnieniu wyroku sędzia Hanna Knysiak-Molczyk. Sądowa decyzja zapadła na mocy dekretu z 1946 roku o mieniu opuszczonym i poniemieckim. Zgodnie z tym aktem prawnym prawowici właściciele nieruchomości mieli dziesięć lat na przejęcie swej własności. Ponieważ w przypadku kamienicy przy ul. Batorego do 1956 roku nie zgłosili się byli właściciele, nieruchomość w tymże roku przeszła na własność Skarbu Państwa.

- PSL nie potrafiło wykazać żadnego tytułu prawnego do tego budynku - powiedział "GK" pełnomocnik prezydenta miasta ds. prawnych prof. Andrzej Oklejak i dodał, że w razie uprawomocnienia się wyroku kamienica zostanie skomunalizowana i jeśli będzie ewentualnie taka wola stron, to PSL będzie ją mogło użytkować na zasadzie najmu. - Dziwi mnie, że sądowy wyrok zapadł bez powiadomienia o jego publikacji naszego pełnomocnika, który z tej racji nie był obecny w sądzie - stwierdził wczoraj poirytowany prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie, poseł Wiesław Woda. - Dziwi mnie to tym bardziej, że sprawa przed sądem ciągnęła się długie lata i według mojej wiedzy ostatnio była zawieszona. Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku na pewno go zaskarżymy w sądzie wyższej instancji, tym bardziej, że od lat staraliśmy się o uzyskanie prawa własności do budynku przez zasiedzenie. W kamienicy siedziby mają również: Forum Młodych Ludowców województwa małopolskiego, Związek Młodzieży Wiejskiej, Małopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Zakład Historii Ruchu Ludowego. Wyrok jest nieprawomocny.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.