Facebook Google+ Twitter

Pstryczek zza pleców

Instytucja „wentyla bezpieczeństwa”, „urzędu”, gdzie bez uznawania żadnych świętości wykrzyczeć można swoje racje, nie jest we współczesnych społeczeństwach niczym zupełnie nowym.

Brytyjczycy od setek lat mają swój Hyde Park, Amerykanie od osiemnastu lat mają South Park, a my mamy Stonogę i jego fanpage. Cóż, co kraj to obyczaj.

I choć bezgraniczna fascynacja Stonogą świadczy raczej o poziomie refleksji politycznej niektórych jego wielbicieli (a może o ich desperacji?), to któż z nas nie miał nigdy ochoty naubliżać policjantowi czy innemu przedstawicielowi „reżimu”? Zbigniew Stonoga stał się projekcją zbiorowych frustracji.

Tak długo jak ten grubasek o jowialnej twarzy „pierydolił” fiskusa, beształ insp. Sokołowskiego czy Leszka Millera, można z nim było w pewien sadystyczny sposób sympatyzować. Stonoga, który ujawnia akta afery taśmowej, nie jest już jednak tylko samozwańczym trybunem ludowym. To Stonoga-polityk, który wszedł do polityki w sposób zgoła inny niż można się było spodziewać. Pytanie – kto i po co otworzył mu do niej drzwi? Bo przecież raczej nie aktualna opozycja.

Ubiegłoroczna publikacja „Wprostu” zaowocowała chociaż kilkoma tragikomicznymi bon motami, które przeniknęły do języka potocznego (choć poskutkować powinna natychmiastową dymisją przynajmniej Sienkiewicza). Akt Stonogi poskutkuje najprędzej przeładowaniem informacyjnym. Ja poddałem się po kilkunastu stronach. Nie dlatego, bym miał jakąś szczególną awersję do słowa pisanego. Dlatego, że nic z tego nie wynikało. Biorąc do ręki pojedynczy puzel nie dojrzysz pejzażu, którego stanowi on cząstkę.

I znów całą sprawę skwitować można będzie tym najsłynniejszym z sienkiewiczowskich (cóż za słowo!) cytatów. Ale ta smutna diagnoza państwa, w którym żyjemy, jakoś przesłania mi radość z kolejnego pstryczka w nos, jaki otrzymała obecna arogancka władza. Zwłaszcza, gdy nie wiem kto go zza pleców Stonogi wymierzył.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.