Facebook Google+ Twitter

Psucie przez poprawianie

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa! Nie zmieniajcie nam tytułów na „lepsze”!

Kocham redakcję W24. Uwielbiam wszystkich Redaktorów in gremio i każdego z osobna, czego czołobitne dowody daje nieomal codziennie. Ale właśnie dlatego odważam się wołać. Nie ulepszajcie nam tytułów! Nie psujcie ich! „Lepsze” jest wrogiem dobrego!

Przez lata terminowania w dziennikarstwie, zdobywałem doświadczenie na własnym grzbiecie, samouctwem. Nauczyłem się cenić pomoc wszystkich osób, które cierpliwie przeglądają i poprawiają tekst. Wiem, że niekiedy radykalne i bolesne interwencje w ciałko naszego ukochanego dziecka – czytaj: najlepszego na świecie artykułu – okazująsię zbawcze. Mam na sumieniu jednozdaniową informację w której były cztery nazwiska i wszystkie cztery przekręcone. Ale bywało i tak, ze materiał czytali redaktorzy naczelni, redaktorzy działów, korektorzy, adiustatorzy, szczotki ponownie redaktorzy dyżurni, a i tak wychodził knot! Wpadki nie omijały i wielkich sław, do czego się przyznają: profesor Miodek do przekręcenia noblesse oblige. Wojciech Jagielski przez kilka miesięcy nazywał Kamikadze w „Gazecie Wyborczej” gruzińskiego ministra obrony Kamkarnidze.

Rozmaite bzdury się pisze” - wyznał w wywiadzie w „Press”
Powtarzam, interwencje redakcji niekiedy chronią nas przed kompromitacjami, niekiedy są konieczne. Ale nie zawsze. Napisałem wczoraj informację, której nadałem tytuł: Obywatele nie pójdą do urzędu. Jeszcze lepszy byłby: Nie pójdą do urzędu. Zaciekawiłoby potencjalnego czytelnika, kto i dlaczego nie pójdzie do urzędu. Nawet w tej gorszej wersji, na jaką się zdecydowałem, zapytaliby może siebie: A czemu? I poczytaliby. Zmieniono mi tytuł na łopatologiczny: Obywatele nie pójdą do urzędu. Skorzystają z internetu". Przez małe „i”. No, i wszystko jasne! Kawa na ławę i cześć! Po co czytać doniesienie?...Zastanawiam się, czy aby nie zacząć pisać materiały składające się wyłącznie z tytułów. Nie tak dawno posyłając fotografię ogromnej dyni, eksponowanej przed głównym wejściem do Biblioteki Śląskiej, co samo w sobie stanowiło ewenement, dałem tytuł: „Cucurbita ante portas”. Zmieniono na: „Dynia Andżelika waży 200 kilogramów”. Rety! Jakiż brak zaufania dla inteligencji czytelnkow. którzy nie wiedza, ani nie domyśla się, co to jest cucurbita, ani nie skojarzą tytułu z trwożnym okrzykiem starozytnych Rzymian „ Hannibal ante portas”

Od dawna podziwiam „Gazetę Wyborczą”, za codzienne tytuły właśnie. Takie, jakie powinny być. Kiedy trzeba, to konkretne, rzeczowe, a kiedy nie trzeba (albo właśnie też trzeba) lekkie, finezyjne, żartobliwe, ironiczne, kpiące, a nawet prowokujące i irytujące. Proszę więc pokornie naszych ukochanych Redaktorów, przede wszystkim Moderatów. Uwierzcie w inteligencję naszą i naszych czytelników. Nie zmieniajcie na tytułów na „lepsze”. Jeśli już coś budzi Waszą wątpliwość, zapytajcie. Nie twierdzę, że jestem najmądrzejszy, najsluszniej rzeczy kojarzę, a moja błyskotliwość jest na miarę nominacji do „Grand Press”. Ale na podstawie opisanych doświadczeń, i wielu innych przypadków, o których wiem, jestem skłonny postawić tezę, że gdyby niektórym przyszło do moderacji tekstów Sienkiewicza, to zmieniliby tytuł „Krzyżacy”
na „Historia bitwy Polaków z Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem w 1410 roku, „Quo vadis na „Apostoł po pożarze wznieconym przez Nerona uciekł z Rzymu”. Rodziewiczowej „Między ustani a brzegiem pucharu” przybrałby postać: „Uwaga! Można umrzeć od ukąszenia żmji spełniając toast”. A „Znaczy kapitan” Karola Olgierda Borchardta na: „Co oznacza kapitan!”. Bo: „Co znaczy dziennikarz” na W24 też było.

Pyrsk, ludkowie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

"Obywatele nie pójdą do urzędu"
"Obywatele nie pójdą do urzędu. Skorzystają z internetu"
Tutaj nie zgodzę się z panią Katarzyną że nie można dać niepełnego tytułu i liczyć na to, że użytkownik kliknie w materiał i dowie się więcej; tytuł powinien być czytelny i jasny.

Jak to się ma do tego tytułu - Rusza ogólnopolska akcja "Zostań dawcą".
Pełen tytuł moim zdaniem powinien brzmieć - Rusza ogólnopolska akcja "Zostań dawcą szpiku kostnego", jednak pierwszym tytułem więcej osób można przyciągnąć.( to nie moje słowa).

Mnie denerwuje zmiana działu materiału. Wystawę wstawiono mi do działu gotowanie link . Dlaczego?

Adamie.... są też materiały co bardzo długo leżą w moderacji, tam autorzy je już czytają i po opublikowaniu tego, już nie zaglądają ponownie. To ma wpływ na ilość odsłon.

Znowu się naraziłam, ale cóż , nie potrafiłam się od komentarza powstrzymać.

Całuski ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko zależy od tego, jaki gatunek dziennikarski stanowi nasz tekst. Wiadomo, że tytuł informacji powinien zawierać słowa kluczowe, sedno całego zamieszania, tak jak to wygląda w depeszach agencyjnych. Jeśli natomiast są to komentarze, felietony, czy reportaże, to zarówno tytuł, jak i lead po prostu muszą zachęcić czytelnika do strawienia tych tekstów. Rzeczywiście nie wszyscy moderatorzy to rozumieją na W24, co słusznie pan Adam zauważył i udzielił tym samym wielu cennych rad z felietonistycznym przekąsem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze mam jedno spostrzeżenie. Bez względu na to, czy ktoś pisze społecznie czy zawodowo, wszystkim zależy na tym, aby ktoś przeczytał. Mam świeżo w pamięci moje odkrycie sprzed lat związane z pięknym a nieznanym Parkiem Mużakowskim - link Pojechałam, zachwyciłam się, zrobiłam fotoreportaż i klapa - b. małe zainteresowanie. Rozgoryczona pytałam retorycznie na forum - A gdybym zatytułowała: "W drodze do Parku Mużakowskiego po obu stronach laski. Dosłownie i w przenośni". (link - to jakie byłoby zainteresowanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rajmund Czok
  • Rajmund Czok
  • 26.10.2010 12:38

Rewelacyjny artykuł, świetna znajomość rzemiosła dziennikarskiego. Od siebie dodam, że za moich dawnych czasów w redakcji bywał zawsze jeden redaktor wszechstronnie utalentowany, którego głównym zadaniem było nadawanie tekstom tytułów. Był to człowiek wykształcony (żaden praktykant, czy student) z odpowiednim doświadczeniem i stażem pracy redakcyjnej. Ponadto dawniej tzw. poprawiacz tekstów zwał się korektorem, obecnie moderatorem. Czasem odnoszę wrażenie, jakoby dzieci pouczały rodziców, jak należy płodzić dzieci. Niestety, taka jest obiektywna prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rajmund Czok
  • Rajmund Czok
  • 26.10.2010 12:37

Rewelacyjny artykuł, świetna znajomość rzemiosła dziennikarskiego. Od siebie dodam, że za moich dawnych czasów w redakcji bywał zawsze jeden redaktor wszechstronnie utalentowany, którego głównym zadaniem było nadawanie tekstom tytułów. Był to człowiek wykształcony (żaden praktykant, czy student) z odpowiednim doświadczeniem i stażem pracy redakcyjnej. Ponadto dawniej tzw. poprawiacz tekstów zwał się korektorem, obecnie moderatorem. Czasem odnoszę wrażenie, jakoby dzieci pouczały rodziców, jak należy płodzić dzieci. Niestety, taka jest smutna prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rajmund Czok
  • Rajmund Czok
  • 26.10.2010 12:35

Rewelacyjny artykuł, świetna znajomość rzemiosła dziennikarskiego. Od siebie dodam, że za moich dawnych czasów w redakcji bywał zawsze jeden redaktor wszechstronnie utalentowany, którego głównym zadaniem było nadawanie tekstom tytuły. Był to człowiek wykształcony (żaden praktykant, czy student) z odpowiednim doświadczeniem i stażem pracy redakcyjnej. Ponadto dawniej tzw. poprawiacz tekstów zwał się korektorem, obecnie moderatorem. Czasem odnoszę wrażenie, jakoby dzieci pouczały rodziców, jak należy płodzić dzieci. Niestety, taka jest rzeczywista - za czym przemawiają fakty - prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Adam Degler ma rację - tytuł powinien zawierać wszystkie słowa kluczowe :-) Nie można dać niepełnego tytułu i liczyć na to, że użytkownik kliknie w materiał i dowie się więcej; tytuł powinien być czytelny i jasny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak Was wszystkich kocham!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie dajmy się zwariować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozwiązaniem jest także. * odnośnik z informacją ->"tytuł pochodzi od redakcji"
jak i np. skróty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.