181442 miejsce

PSV zwyciężyło w szlagierowym spotkaniu ligi holenderskiej

W 6 kolejce Eredivisie naprzeciw siebie stanęły dwa najbardziej utytułowane kluby w Holandii. Miejscowy Ajax podejmował na swoim stadionie obrońców tytułu mistrza Holandii - PSV. Goście wygrali 1:0.

Ajax podczas spotkania w Lidze Mistrzów. Fot. AKPANa dziesięć ostatnio rozegranych meczy na amstedamskiej Arenie, Ajax wygrał tylko raz. Mecz rozpoczął się od szybkiego uderzenia PSV w 2 minucie, ale zawodnikom z Eindhoven zabrakło szcześcia.

Oba zespoły od początku chciały narzucić przeciwnikowi swój styl i tempo gry. Rozgrywane spotkanie było bardzo dynamicznym widowiskiem. Jednak po dwudziestu minutach na tablicy wyników wciąż widniał rezultat - 0:0. Przy piłce częściej był Ajax (54 procent), 46 procent czasu gry, piłkę posiadał PSV.

Gospodarze przeważali, ale brakowało im skuteczności w wykańczaniu akcji. W 25 minucie ładnym strzałem popisał się Sneijder, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.

W 26 minucie sędzia pokazuje, żółtą kartkę Edisonowi Mendezowi(była to jego 3 żółta kartka w sezonie).

W 29 minucie próbował zdobyć bramkę Zdenek Grygera, ale i jemu zabrakło celności. Najgroźniejsze dla Ajaxu były wykonywane przez gości stałe fragmenty gry.

W 30 minucie fauluje Timmy Simons i sędzia pokazuję mu żółtą kartkę. Po tym faulu rzut wolnego wykonywał Stam, ale strzał świetnie obronił bramkarz Gomes. W 33 minucie ładnym strzałem popisał się Perez, ale jego uderzenie było zdecydowanie za lekkie.

Przez całą pierwszą połowę przeważał Ajax, jednakże gracze z Amsterdamu nie potrafili zdobyć bramki. (mimo że klub ma w swoich szeregach najskuteczniejszych graczy w Eredivisie - zawodnicy Perez i Sneijder mają po 7 bramek zdobytych w bieżących rozgrywkach). Strzelenie bramki PSV nie jest, to prawda, łatwym zadaniem, bo jak pokazują statystyki i rozegrane mecze, gracze z Eindhoven mają najlepszą defensywę w Holandii (dotychczas stracili zaledwie 6 bramek).

W 43 minucie świetna kontra Ajaxu, ale Gabri zdecydowanie przestrzelił. Pierwsza połowa kończy się bezbramkowym remisem.

Od początku drugiej połowy na boisku niepodzielnie panuje Ajax Amsterdam. Z biegiem czasu inicjatywę zaczynają przejmować goście. W 48 minucie z rzutu wolnego strzela Alex, ale trafia w mur obrońców.

W 53 minucie bardzo ładnym strzałem głową popisuje się Kromkamp, niestety uderzenie było niecelne. Ajax wyraźnbie słabnie, a PSV gra coraz lepiej. W 55 minucie świetny strzał Snijdera, ale w sam środek bramki strzeżonej przez Gomesa. W 56 minucie dobry strzał Farfana z rzutu wolnego, ale piłka zatrzymała się na górnej siatce bramki.

W 60 minucie zmiana w drużynie PSV. Niewidocznego Affellaya zastępuje Vayrnen. W 63 minucie pada bramka dla PSV. Po wrzutce z rzutu wolnego Edisona Mendeza, piłkę w polu karnym głową strącił Simons i zasłonięty Maarten Stekelenburg był bezradny. Była to 21 bramka PSV zdobyta w ostatnich 6 meczach. Gol dodał pikanterii całemu spotkaniu. Mecz zdecydowanie się zaostrzył i zdynamizował. Obie drużyny dużo walczą w środkowej strefie boiska.

W 68 minucie ładne uderzenie Emanuelsona, ale znów brakuje dokładności. Minutę później na murawię wbiegł Mauro Rosales, w miejsce Toma De Mula.

W 70 minucie czerwoną kartkę zobaczył Edison Mendez za wybicie piłki po gwizdku (niesporotwe zachowanie). Trener Henk ten Cate wprowadził na boisko świeżych zawodników - Miteę i Rosenberga, lecz na niewiele się to zdało. Mimo usilnych prób gospodarze nie potrafili sforsować defensywy mistrza Holandii.

W 85 minucie szansę na podwyższenie wyniku, na 2:0, miał Koné. Niestety trafił w słupek.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem PSV. Na spotkaniu w loży dla VIP - ów obecny był trener reprezentacji Holandii, Macro van Basten.

Ajax : Maarten Stekelenburg; John Heitinga, Jaap Stam, Zdenek Grygera, Thomas Vermaelen; Gabri, Wesley Sneijder, Urby Emanuelson; Tom de Mul, Klaas Jan Huntelaar, Kenneth Perez. Rezerwa: Vermeer; Maduro, Rosales, Lindenbergh, Rosenberg, Ogararu, Mitea

PSV : Gomes; Kromkamp, Alex, Da Costa, Salcido; Simons, Cocu, Afellay, Mendéz, Koné, Farfán Rezerwa: Moens, Reiziger, Väyrynen, Culina, Aissati, Addo, Tardelli. Ajax Amsterdam - PSV Eindhoven 0:1 (0:0) 0:1 Timmy Simons 63' czerwona kartka: Edison Méndez 71' (PSV, druga żółta)