Facebook Google+ Twitter

"Psy gończe" - mroczna przeszłość powraca

"Psy gończe" Jørna Liera Horsta to ósma część cyklu o policjancie Williamie Wistingu.

okładka / Fot. wydawnictwo Smak SłowaNie jest to moje pierwsze spotkanie z Jørnem Lierem Horstem, uznanego za jednego z najpopularniejszych twórców kryminałów w Norwegii. Miałam już okazję czytać "Jaskiniowca", jego poprzednią powieść, która ukazała się w Polsce. I tak mi się spodobała, że bez wahania sięgnęłam po "Psy gończe". Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że w Norwegii powieść ta jest wcześniejsza, a nie późniejsza, a cykl ten wydawany jest od końca.

Głównym bohaterem jest William Wisting, policjant z Larviku. Doświadczony stróż prawa, który poświęcił pracy całe życie, wpada w nie lada kłopoty. 17 lat temu prowadził głośną sprawę zabójstwa Cecelii Linde i doprowadził do skazania domniemanego mordercy. Teraz wyszło na jaw, że dowody zostały sfabrykowane, a on jest głównym podejrzanym. Na czas wyjaśnienia sprawy zostaje zawieszony w czynnościach służbowych. W dodatku cały czas jest nękany przez media, które wietrzą sensację.

Wisting musi za wszelką cenę poznać prawdę o tym, co wydarzyło się 17 lat temu i dowiedzieć się, kto tak naprawdę sfabrykował dowody. Aby oczyścić się z zarzutów, rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Może liczyć na wsparcie bliskich współpracowników oraz pomoc rodziny - szczególnie jego córki Line, która jest dziennikarką śledczą. Okazuje się, że nie ma za dużo czasu, gdyż niespodziewanie ginie kolejna dziewczyna...

Zanim zajrzy się na pierwszą stronę i pogrąży się w lekturze, czytelnik zastanawia się, skąd taki tytuł powieści. Według Horsta policjanci są niczym psy gończe, które ścigają przestępców. Jeśli złapią trop, nic innego się nie liczy. Presja i żądania wyjaśnienia sprawy potrafiły doprowadzić do tego, że wyciągano pochopne wnioski. Śledczy wyrabiali sobie zdanie na temat przebiegu wydarzeń już na podstawie pierwszych zebranych dowodów. A potem następował nieświadomy proces szukania potwierdzenia. Uruchamiało się w nich widzenie tunelowe: zaczynali zbierać informacje, które pasowały do przyjętej hipotezy. Zmieniali się w psy gończe pędzące za zdobyczą, której zapach wyczuli. Wszystkie poboczne ślady były pomijane, nic nie było w stanie skierować ich uwagi na inny trop.

"Psy gończe" to dobry kryminał skandynawski, różniący się nieco od "Jaskiniowca". Podczas gdy w poprzedniej powieści, jaką czytałam, wątek obyczajowy i społeczny przyćmiły kryminalną intrygę, tak w tej na pierwszy plan wysuwa się zbrodnia.

Horst bardzo wiarygodnie opisuje nagonkę na policjanta, który wcale nie musi być winny. Jednak dowody mówią co innego. Nikt nie bierze pod uwagę jego dotychczasowej nieskazitelnej służby, tylko zostaje zawieszony w obowiązkach. Trochę to niesprawiedliwe, że nie ma szansy się bronić. Może jedynie działać na własną rękę. Pomaga mu Line, na którą może liczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję, to miłe, co Pani pisze :)

Jeśli chodzi o Monsa Kallentofa, to jeszcze nie czytałam jego książek. Ale wiele recenzji jego kryminałów jest mało pozytywnych. Oczywiście będę chciała sama to zweryfikować. Wiem natomiast, że Horst jest wart poznania :)

To prawda, widzenie tunelowe, to kiepska metoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Weroniko, brawo. Zawsze pisze Pani teksty w ciekawy sposób, ale tym razem przeszła Pani samą siebie. Najwyższe podbicie na tym portalu to chyba 900 punktów, prawda? Pani recenzja na taką notę zasługuje.

Ze skandynawskich twórców znam tylko książki autora: Mons Kallentof , Szweda, który został okrzyknięty: „ królem skandynawskiej powieści kryminalnej”. Z Pani tekstu wynika, że monarchów powinno być dwóch.

Faktycznie „widzenie tunelowe” to koncepcja pracy bardzo niebezpieczna nie tylko przy prowadzeniu śledztw policyjnych i dziennikarskich. Pomija się wtedy ślady poboczne… Do czego to prowadzi, wiadomo.

W recenzji można przeczytać: „Horst potrafi budować napięcie…” Pani również:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.