Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1546 miejsce

Psy polskiego pochodzenia. Ile wiemy na ich temat?

Jak wygląda jamnik, owczarek niemiecki czy pudel wie większość Polaków. Gorzej jest, gdy nasi rodacy mają opisać wygląd gończego polskiego, ogara polskiego albo PON-a, a przecież to właśnie są psy polskiego pochodzenia.

Szczeniak rasy Gończy polski PASJA Sfora Grzymały / Fot. Bartosz Senderek / www.pasja.dog.plOstatnio w Polsce największą popularnością wśród ras cieszą się labradory, beagle, posokowce bawarskie czy yorki, od lat popularne są jamniki, owczarki niemieckie, pudle, rottweilery czy dobermany. Przy wyborze psa ludzie często kierują się modą, która zazwyczaj przychodzi z zagranicy, w cieniu pozostają jednak polskie rasy psów (oficjalnie zarejestrowanych jest 5 ras polskich), które związane są z historią oraz terenami naszego kraju.

Choć są to psy ściśle związane z naszym krajem, nie są aż tak popularne. Gończych w Polsce może być około 1000. Psy ras polskich są także mało popularne w świecie, pojedyncze Ogary zarejestrowane są w Europie i Ameryce.

Polskie rasy to:
- Chart polski
- Gończy polski
- Ogar polski
- Polski owczarek nizinny (PON)
- Polski owczarek podhalański

Polski Owczarek Podhalański / Fot. Lilly M (Wikimedia Commons)/Creative Commons Attribution ShareAlike
Polski owczarek nizinny oraz Polski owczarek podhalański to psy pasterskie. Owczarka podhalańskiego możemy spotkać na górskich pastwiskach, gdzie pomaga bacą paść owce. Jest to pies, który potrafi samodzielnie pilnować stada.

Owczarki podhalańskie są łatwe do ułożenia dlatego wykorzystuje się je jako psy policyjne, wojskowe lub ratownicze. Polski owczarek nizinny oprócz swojej pasterskiej natury może pełnić rolę psa towarzyszącego.

Gończy Polski ChPl DRAŃ Goniec Pomorski wł. M. Dytel / Fot. M.Dytel / CC-BY-2.5 / Wikimedia Commons

Gończy polski, ogar polski czy chart polski to psy użytkowane do polowań. Najpóźniej zarejestrowana z polskich ras - Gończy polski to pies średniej wielkości, dorosłe osobniki mają od 50 do 60 cm wysokości w kłębie i ważą ok. 25 kg, występują w trzech różnych odmianach kolorystycznych: czarny podpalany, czekoladowy oraz brązowy. Gończy polski został uznany przez FCI za oficjalną rasę dopiera w roku 2006, podczas Międzynarodowej Wystawy Psów w Poznaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

klaudia
  • klaudia
  • 22.07.2011 21:32

Mieszkam w domu:) od dwóch lat pilnuje nas owczarek podhalański:)Jest niesamowity. Jego natura i instynkt, które nastawione są na stróżowanie sprawdza się w 100%, można się czuć bezpiecznie. Od małego przebywał z dzieckiem więc nie jest agresywny wobec dzieci a wręcz przeciwnie. Bardzo lubi się łasić, żeby go głaskać, pobawić się z nim:):):) Rasa w Polsce rzadka więc kiedy idę z nim na spacer wzbudza zainteresowanie swoim wyglądem i postawą. Wady?nieufny, trochę uparty i czasami za bardzo leniwy. Wcześniej miałam husky'ego więc mam porównanie;D Ogólnie jestem bardzo zadowolona z mojego psiaka i nie zamieniłabym go na nic innego!!! pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARTA POŻEGOWIAK
  • MARTA POŻEGOWIAK
  • 11.03.2011 21:30

JA LUBIE WSZYSTKIE PSY

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za artykuł

Marto co do chartów to się z Tobą zupełnie zgadzam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ekstra artykulik no i milutkie fotki:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ super zdjęcia ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe zdjęcia psów :)
Widać, że autorem jest miłośnikiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zasłużony plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Sama nie wiedziałam, że jest tyle polskich ras :)
Zaprotestuję tylko w jednej kwestii - co do tego, gdzie należy trzymać charty. Istnieje taki stereotyp, że dla chartów najlepszy jest dom z ogrodem, a to nieprawda.
Nie wiem, jak charty polskie, ale charty afgańskie najbardziej nieszczęśliwe są właśnie w domach z ogrodem, bo wielu ludzi myśli, że dzięki ogrodowi ten pies może się trochę wybiegać.
W przydomowym ogrodzie wybiega się może jamnik, ale na pewno nie chart - no chyba że ktoś ma ogród długi na 300 metrów w każdą stronę. Tak naprawdę aktywny człowiek mieszkający w bloku, wychodzący z psem na rower (bo to jest mniej więcej odpowiedni poziom szybkości) jest znacznie lepszym pomysłem dla charta niż domator w domku z ogródkiem. Chart jak się wybiega, to się dostojnie pokłada i "nie ma psa". Dlatego nie ma dla niego znaczenia, czy mieszka w dużym domu z ogrodem, czy w małym mieszkaniu w bloku. To akurat znacznie większe znaczenie ma dla psów aktywnych przez cały czas, jak np. boksery czy teriery.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.