Facebook Google+ Twitter

„Psy wojny” w łóżku. O trudach misji wojskowych inaczej

Z kronik filmowych pamiętamy powitania żołnierzy kwiatami, wodą, mlekiem czy chlebem. Teraz w trosce o zdrowie wojacy wystrzegają się każdej gościny, zwłaszcza przebywając na misji.

 / Fot. User DoctorMike on en.wikipedia, domena publicznaNajwiększym zagrożeniem dla życia i zdrowia żołnierzy na misjach wojskowych są- rzecz jasna- obrażenia ciała spowodowane ostrzałem z granatników, moździerzy, odłamkami min, improwizowanych ładunków wybuchowych. „Jednak to choroby i urazy niebojowe stanowią największe źródło absencji chorobowej, hospitalizacji i niezdolności do służby - napisał płk prof. WIM Krzysztof Korzeniewski w artykule „Choroby infekcyjne w rejonie działania misji stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie”, opublikowanym w kwartalniku „Lekarz Wojskowy” nr 1 z 2008 r.

Dodał, że „Badania przeprowadzone wśród żołnierzy amerykańskich ewakuowanych medycznie z Iraku w 2003 roku wykazały, że pacjenci z chorobami i urazami niebojowymi podlegali ewakuacji ze strefy działań wojennych sześć razy częściej niż pacjenci z urazami bojowymi”.

Okazuje się, że na żołnierzy przebywających na misjach czyha: malaria, leiszmanioza, gorączka muchy piaskowej, dur epidemiczny i endemiczny, krymsko-kongijska gorączka krwiotoczna. A do tego niski stan sanitarno-higieniczny, skażenie wody i gleby, duża liczba bezobjawowych nosicieli chorób zakaźnych , wysoka temperatura, tumany pyłu i kurzu, brak toalet sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób przewodu pokarmowego. Ostre nieżyty żołądkowo-jelitowe, a zwłaszcza biegunki, jak wynika z meldunków personelu medycznego, dziesiątkowały szeregi wojsk koalicyjnych. Przywołując artykuł prof. WIM K. Korzeniewskiego dodajmy, że „ wskaźnik zachorowań na choroby biegunkowe kształtował się 4,9 przypadków na 100 osób miesięcznie” zaś w pierwszych tygodniach po przybyciu żołnierzy wojsk brytyjskich „ zanotowano 1340
przypadki biegunek o średniociężkim i ciężkim przebiegu, z czego 73 proc. pacjentów wymagało hospitalizacji”.

Część żołnierzy, jak się okazało, zachorowało na własne życzenie zaspokajając
swoją ciekawość smaku lokalnych potraw itp. Wbrew zaleceniom i zakazom
jedli mięso, napili się soku, co skończyło się poważnymi następstwami. „Wśród żołnierzy III zmiany PKW w Iraku choroby układu pokarmowego stanowiły 0,9 proc., a IV i V zmiany 1 proc. stanów osobowych” - uściślają Robert Staniszewski i Tomasz Targowski w artykule „ Analiza chorobowości żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku w zmianach III-V orzeczonych przez wojskowe komisje lekarskie”. „Lekarz Wojskowy” nr 4 z 2007 r.

W tym samym artykule czytamy, że ponad 31 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej
walczących w Afganistanie z powodu duru brzusznego i 115 tysięcy z wirusowym zapaleniem wątroby trafiło do szpitala osłabiając zdolność bojową swoich oddziałów. Żołnierzy, zmuszonych do działań w odmiennych warunkach klimatycznych, z pola walki eliminuje nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli. Z powodu zapalenia płuc i powikłań zmarło dwóch Amerykanów.

Nie sposób nie wspomnieć o alergicznych chorobach skóry, grzybicy, oparzeniach czy nawet zwykłym bólu zęba. Zagrożeniem są kleszcze, wściekłe psy i inne choroby odzwierzęce: gorączka Q , bruceloza. Bardzo ważna jest więc profilaktyka zdrowotna i przestrzeganie na co dzień zasad higieny osobistej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ola
  • Ola
  • 26.02.2012 19:28

Interesujący tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń
NoSt3r
  • NoSt3r
  • 27.01.2012 19:42

ludki, teraz jak pobierać pliki to tylko ANONIMOWO i BEZPIECZNIE!!! np. tutaj goo.gl/TOv8Z lub goo.gl/sXnpU

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Kirzyński
  • Jerzy Kirzyński
  • 27.01.2012 19:41

Opieka medyczna bazuje na pomocy organizacji pozarządowych. Zanieczyszczenie wody, brak higieny, podstawowych leków sprzyja chorobom. Powołam się na prof. WIM Krzysztofa Korzeniewskiego, który podaje, że każdego roku z powodu biegunek infekcyjnych umiera 85 tysięcy afgańskich dzieci. Zresztą bardzo dużo dzieci umiera w Afganistanie z powodu różnych chorób przed ukończeniem piątego roku życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie można zapominać, że tubylcy są odporni na te choroby, tak jak my na grypę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.