Facebook Google+ Twitter

Psychiatra przed sądem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-27 18:51

Uważany za jednego z największych zbrodniarzy dwudziestego wieku, Radovan Karadžić rozpoczyna proces przed Trybunałem w Hadze. Czy były przywódca bośniackich Serbów może liczyć na sprawiedliwy proces?

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radovan_Karadzic_trial.jpg / Fot. Wikimedia CommonsProces Radovana Karadžicia rozpoczął się 26 października, jednak wobec niestawienia się oskarżonego na sali rozpraw (Karadžić, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie stawił się na procesie, protestując przeciwko, jego zdaniem, zbyt krótkiemu okresowi danemu mu na przygotowanie obrony), został przesunięty na 27 października. Mimo tego jednak Karadžić ponownie nie stawił się na sali rozpraw, na co skład sędziowski Trybunału zareagował decyzją o kontynuowaniu rozprawy bez obecności oskarżonego.

O oskarżonym słów kilka


"Bestia z Bałkanów", "serbski rzeźnik" czy "architekt ludobójstwa" to tylko niektóre z określeń, które dziennikarze z różnych regionów świata przypisują Karadžiciowi. Były prezydent bośniackich Serbów urodził się w 1945 roku w Czarnogórze. Do Sarajewa przybył studiować medycynę. Był dobrym studentem, o czym świadczyć może chociażby otrzymane stypendium, które umożliwiło mu roczną naukę na amerykańskim Columbia University w Nowym Jorku. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych pracował w jednym z największych sarajewskich szpitali, będąc bardzo szanowanym wśród pacjentów. Jego specjalizacją była psychiatria. Prywatnie interesowała go również poezja.

Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych zaangażował się w politykę. Był jednym z współtwórców Serbskiej Partii Demokratycznej, która stała się reprezentantką interesów bośniackich Serbów w regionie. Niedługo po tym został jej przewodniczącym. Podczas wydarzeń z 1992 roku, kiedy to Bośnia i Hercegowina idąc za przykładem Słowenii i Chorwacji, przy aprobacie Zachodu ogłosiła niepodległość, Karadžić został prezydentem Republiki Serbskiej, która również ogłosiła się niezależnym krajem. Podczas wojennej zawieruchy wraz z generałem Ratko Mladiciem (ostatnim z oskarżonych, poszukiwanym przez haski trybunał) walczył o zabezpieczenie i rozszerzenie serbskich interesów na terenie Bośni i Hercegowiny.

OskarżenieTo właśnie okres wojny bośniackiej jest określanym jako "najczarniejszy" w życiorysie oskarżonego. Według prokuratorów Trybunału ds. zbrodni wojennych dla byłej Jugosławii, Karadžić, jako przywódca polityczny dopuścił się m.in. planowania, wspierania, wydawania bezpośrednich rozkazów, a tym samym współudziału w ludobójstwie, zbrodniach wojennych, pogwałceniu konwencji genewskich i obyczajów wojennych, aktach eksterminacji i prześladowań na tle polityczno – religijnym, zbrodniom przeciwko ludzkości. Akt oskarżenia obejmuje obecnie jedenaście punktów. Został celowo skrócony, aby proces zakończył się jak najszybciej (funkcjonowanie Trybunału jest również ograniczone czasowo). Prokuratorzy, nauczeni doświadczeniem z procesu Slobodana Miloševicia (byłego prezydenta Jugosławii, który zmarł w trakcie odbywania procesu przed Trybunałem w Hadze, jego oskarżenie liczyło 66 punktów), zawężyli akt oskarżenia do najważniejszych punktów, dotyczących głównie wydarzeń ze Srebrenicy oraz ostrzału Sarajewa. Jak podkreślają obserwatorzy procesu, pozwoli to na szybkie i skuteczne skazanie Karadžicia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Najgorsze w tym wszystkim jest chyba to, że odstraszająca, prewencyjna funkcja Trybunału praktycznie nie istnieje.
Oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości nie dość, że zostają doń dostarczeni po wielu latach, często już na progu starości, i na dodatek często w swoich krajach uchodząc za bohaterów - to jeszcze w czasie samego procesu, ciągnącego się latami, mają zagwarantowane komfortowe warunki odsiadki i profesjonalna opiekę medyczną - o czym nota bene większość ludzkości może tylko marzyć.

Bardzo wątpię, by takie procedury (opieszałość i i te znakomite warunki 'odsiadki' kary) działały odstraszająco na młodych radykałów, gotowych mordować w imię władzy, bogactwa czy idei.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.