Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16396 miejsce

Psychiatria - przestępstwo chronione?

W sobotę, 2 maja, pod pomnikiem "Honor Zapomnianym Ofiarom" w Berlinie spotkała się niewielka grupka aktywistów Irren-Offensive, aby jak co roku uczcić śmierć schizofreników pomordowanych podczas nazistowskiej "Akcji T4" (1939-1945).

zbiórka przed tablicą pamiątkową / Fot. Andrzej SkulskiNa tablicy pamiątkowej, którą umieszczono w sąsiedztwie Berlińskiej Filharmonii, czytamy:
"W tym miejscu, na ulicy Tiergartenstrasse 4, zorganizowano największe nazistowskie morderstwo masowe, nazwane według tego adresu Akcja T4. Od 1939 do 1945 roku zabito prawie 200 tys. bezbronnych ludzi. Ich życie zostało określone, jako "niewarte życia", a ich wymordowanie "eutanazją". Umarli oni w komorach gazowych w Grafeneck, Brandenburg, Hartheim, Pirna, Bernburg i Hadamar: umarli z rąk plutonów egzekucyjnych, na skutek zaplanowanego zagładzania i trucizny. Sprawcami byli naukowcy, lekarze, sanitariusze, pracownicy sądownictwa, policji oraz administracji ds. zdrowia i pracy. Ofiary były ludźmi załamanymi, buntownikami lub potrzebującymi pomocy. Pochodziły z klinik psychiatrycznych, ze szpitali dziecięcych, domów starców i opieki społecznej, z lecznic i obozów. Liczba ofiar jest wielka, niewielka natomiast liczba skazanych sprawców".

Niemieckie Stowarzyszenie Osób Doświadczonych Psychiatrią nazywa te coroczne spotkania „marszem pamięci i oporu“ (Remembrance and Resistance). Tegoroczny marsz odbył się po raz 15., a jego mottem przewodnim był slogan, który nagrodzony został w konkursie zorganizowanym przez międzynarodową organizację na rzecz ofiar psychiatrii IAAPA: „Psychiatrzy: przestępcy chronieni przez państwo“.

przy tablicy pamiątkowej / Fot. a. skulskiWedług IAAPA od dnia 1 stycznia 2009 roku wszyscy pracownicy zamkniętych klinik psychiatrycznych są przestępcami, gdyż w zakładach tych jednoznacznie łamana jest Konwencja Praw Człowieka Osób Niepełnosprawnych ONZ, co dokumentuje odpowiedźBiura Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka na protest, złożony przez IAAPA w sprawie nie przestrzegania równości wobec tej grupy społecznej.

Przyznam, że zdziwiony byłem małą frekwencją pochodu.
- Tym razem idziemy pod centralę niemieckich psychiatrów DGPPN i tam zakończymy akcję krótką pikietą... Chcemy jedynie podkreślić, że wciąż wiemy, gdzie oni dzisiaj mają swoją siedzibę tak, jak oni wiedzą o naszym istnieniu – powiedział Rene Talbot, kierownik Irren-Offensive. – Nie nagłaśniamy tego przemarszu zbytnio, gdyż od początku media nie przejawiały szczególnego zainteresowania naszymi akcjami; w końcu jesteśmy przeciwko systemowej psychiatrii. Ale tą coroczną manifestacją i tak chcemy przypomnieć, że tych nieludzkich wydarzeń nie da się wymazać z pamięci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Wszyscy na świecie pamiętają o wymordowanych Żydach, o Cyganach... Ale nikt nie pamięta o tym, że pierwszymi ofiarami nazistowskiego reżimu byli właśnie schizofrenicy".

Tak Panie Andrzeju, to było rozmyślne pozbycie się osób "nieprzydatnych" - ich zdaniem - do pracy,
i wyodrębnienie nordyckiej rasy "panów", na rzecz których pozostali mieli pracować.

I taka chora koncepcja Hitlera, pociągnęła niemal cały niemiecki naród - podobało się?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.