Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psycholodzy i pedagodzy dyskutowali w Łodzi o problemach dzieci i młodzieży

Peter lodz
Peter lodz
Organizatorami Szczytu było Centrum Służby Rodzinie i Miasto Łódź
Organizatorami Szczytu było Centrum Służby Rodzinie i Miasto Łódź Piotr Drzewiecki
Psycholodzy, pedagodzy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, przedstawiciele służb miejskich oraz kuratorzy sądowi dyskutowali w Łodzi nad metodami rozwiązywania problemów wychowawczych i edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Dyskusja odbyła się w ramach VII Szczytu w Sprawach Dzieci zorganizowanego przez Centrum Służby Rodzinie we współpracy z miastem Łódź.
- Szczyt jest spotkaniem osób, które są w naszym mieście w jakimś sensie decyzyjnymi i odpowiedzialnymi za wychowanie i funkcjonowanie dzieci w lokalnych środowiskach. Pedagodzy, psycholodzy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, wychowawcy, przedstawiciele policji, straży miejskiej oraz kuratorzy sądowi wspólnie dyskutowali nad najważniejszymi sprawami i problemami dzieci. One nie są w stanie same się obronić, wpływać na swoje wychowanie i działanie, od tego są osoby dorosłe reprezentujące konkretne instytucje – mówi Katarzyna Ziętkowska, psycholog i współorganizator szczytu.

Uczestnicy szczytu poruszali nieco inne tematy niż w ubiegłych latach. - Nie zajęliśmy się tylko i wyłącznie aktywizacją dzieci czy zajęciami dodatkowymi rozwijającymi i kształtującymi dzieci, ale wspólnie zastanawialiśmy się czego brakuje w systemie opieki nad dziećmi w szkołach i poza nimi, co jeszcze można zmienić i zmodyfikować – dodaje Ziętkowska.

Spotkanie podzielone było na część konferencyjną i warsztatową. Prelegentami były osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą. Tomasz Bilicki, pedagog i dyrektor programowy Centrum Służby Rodzinie przedstawił metody konstruowania nowoczesnych programów profilaktycznych o charakterze liderskim, a dr Jacek Pyżalski z Instytutu Medycyny Pracy przytoczył praktyczne przykłady diagnozowania środowiska szkolnego. Agata Kantorska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 przybliżyła specyfikę pracy profilaktycznej z uczniem niepełnosprawnym, zaś dyrektor szkoły nr 35 Krzysztof Durnaś opowiedział o realnej współpracy szkoły z rodziną dysfunkcyjną. Pedagog Sebastian Ciszewski z Brando Group przytoczył omówił tematykę oddziaływania szkoły na uczniów nie stwarzających problemów i uczniów zdolnych, z kolei Joanna Gruszczyńska z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przybliżyła trudne sytuacje w pracy nauczyciela.

Na zakończenie sesji kurator sądowy Filip Tworkowski opowiedział o metodach wsparcia ucznia z rodziny migrującej zarobkowo, z Sylwia Bartosik z Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentowała techniki dramowe jako formę zajęć dodatkowych w pracy wychowawczej i edukacyjnej. W części warsztatowej uczestnicy w grupach dyskutowali na tematy poruszone podczas sesji konferencyjnej. Szczyt zakończyło wydanie zaświadczeń uczestnikom konferencji. Kolejne spotkanie za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto