Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2088 miejsce

Psychologia Kobiety - Karen Horney. Recenzja

Książka "Psychologia Kobiety" Karen Horney to lektura dla kobiet chcących lepiej siebie poznać, ale i niesłychana przygoda psychologiczna dla mężczyzn, którzy chcą bardziej poznać kobietę i jej uwarunkowania psychologiczno-fizyczne. Kobieta to wszak istota tajemnicza, nieodkryta i przebogata wewnętrznie.

Autorka powyższej książki żyła w latach 1885-1952 i była z zawodu psychiatrą, psychoanalitykiem i lekarzem. Pracowała w Niemczech i po dojściu Hitlera do władzy wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Założyła Instytut Psychoanalityczny. Jej wkład w psychoanalizę uczynił ją, jedną z najważniejszych postaci tejże dziedziny nauki.

Książka "Psychologia Kobiety" wydanie II 2012 r. (dodruk) w domu wydawniczym REBIS, składa się z artykułów i wykładów autorki sprzed 1936 roku. Jednak jej twierdzenia i wnioski są aktualne i niezwykle istotne w dalszych analizach psychologii kobiety. Szczególnie tezy o niezwykłym znaczeniu seksualności kobiety w jej ogólnym procesie rozwoju.

Szczególnie ta sfera kobiecej psychiki została opisana w rozdziale: "O genezie kompleksu kastracji u kobiet", w którym to autorka opisuje i udowadnia, jak wiele kobiet nie może sobie poradzić szczególnie w okresie dziecięcym i w okresie dorastania z brakiem penisa. Ma to później znaczący wpływ na dalsze pojmowanie kobiecości i jego walorów.

Uważają, że zostały pozbawione czegoś - części ciała tak bardzo ważnej. Wstydzą się kobiecości i mówiąc językiem autorki, chcą mieć penisa. W pierwszej kolejności mają pretensję do swojej matki, że ona spowodowała ten brak.

Ważną rolę w tym okresie odgrywa ojciec, który pokazuje swoim zachowaniem, że całkowicie i w pełni akceptuje córkę i jej nie zawiedzie. A jej brak penisa nie czyni z niej kogoś gorszego. W tym okresie dziecko nie widzi i nie czuję jak ważną i istotną funkcję ma kobieta i jej pochwa.

W rozdziale "Ucieczka od Kobiecości..." i "Stłumiona kobiecość..." autorka pokazuje jak same kobiety pozwalają instrumentalnie podchodzić do swojej kobiecości. Uwidacznia się to, kiedy kobieta tak nie docenia swojej płciowości, że ją umniejsza. Z braku penisa przesadnie uwypukla inne walory kobiecości - np: piersi, które w znacznym stopniu wystawia na widok publiczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapewne autorka Karen Horney napisała ten "katechizm dla kobiet", w czasach kiedy nie było jeszcze internetu :)) Gdyby przed napisaniem tej książki chociaż na 5 min zajrzała do internetu, nie pisałaby takich głupstw! - Te dziewczyny, które ja miałem szczęście poznać ( nie tylko w internecie) zawsze były zadowolone ze swojej seksualności, że są kobietami i mają vaginę. One celebrowały to nieco jako "wspólczesne czarownice", także świętując bycie kobietą wraz z innymi dziwczętami.

Natomiast problem "transseksualizmu" o czym mówią filmy współczesne na różnych pokazach filmów fabularnych, na festivalach filmowych... Wielokrotnie podkreśla, że to lekarze unieszczęśliwiają małe dzieci, które mają zarówno vaginę jak i penisa. - Pozbawiając ich przedwcześnie jednego z tych organów, zanim osiągną wiek pełnoletności, i same zadecydują o tym, czy chcą być kobietą, czy też mężczyzną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.