Facebook Google+ Twitter

Psychologia podróży biznesowych

„Podróże służbowe”, „integracje biznesowe”, „wyjazdy szkoleniowe” od zawsze wzbudzały we mnie ambiwalentne emocje i wywoływały poczucie ogólnego niezrozumienia” – mówią specjaliści firmy Eventool, platformy organizacji wydarzeń biznesowych

„Wszak w jaki sposób
zestawienie wyrażeń „podróż” i „integracja”, które nieodłącznie kojarzą nam się z wczasami, odpoczynkiem i rekreacją, z wyrazami „służbowy” i „biznesowy” mogą mieć sens?” - kontynuuje.
Otóż mechanizm i psychologia takich wyjazdów okazują się być nad wyraz proste, acz przebiegłe. Nie da się ukryć, że praca w jednostajnych i monotonnych warunkach po jakimś czasie nie tylko nuży ale i, o zgrozo, demotywuje nawet najlepszych i najbardziej ambitnych pracowników. Stąd też pracodawcy, specjaliści od wyciskania z podwładnych zysków i zarabiania na ich umiejętnościach, opracowali banalny, acz genialny system motywacyjno-gratyfikacyjny. Nic z resztą prostszego – wystarczy wysłać pracowników na krótki wyjazd, posadzić przed ekranem pełnym wykresów, na stole położyć kajety i kanapki i czekać aż wrócą. Wypoczęci, zadowoleni i mądrzejsi. Kontekstowa zależność nabywania i wydobywania wiedzy jest efektem znanym psychologom pamięci i uczenia od lat. Warto zatem pamiętać, że wysyłając podwładnych na nauki grupą, w tej samej lub podobnej grupie będą efektywniej z nich korzystać– mówią specjaliści Eventool – dlatego też warto zadbać o ich dobre stosunki i wzajemną koordynację.
Pomijając element merytoryczny wyjazdów firmowych, warto mieć na uwadze również same relacje w pracy. I to nie tylko relacje między pracownikami, jak nowe przyjaźnie, szersze porozumienie, zapoznanie się nawzajem z własnymi mocnymi i słabymi stronami, a co za tym idzie naturalny i niemal natychmiastowy podział ról w grupie. Istotną relacją, która nabiera wartości i głębi jest w tym przypadku relacja pracownik-pracodawca. W końcu to on funduje grupie znajomych, bliższych czy dalszych, mini-urlop, często na wysokim poziomie, beztroski i w dodatku w godzinach pracy. Czego chcieć więcej prócz kilku dni wolnego poza domem, z dala od problemów tłoczących się na firmowej skrzynce mailowej i szarych molochów za oknem?
Nie da się ukryć, że i tu psychologia ma niemałe znaczenie, a i nie byle jaka psychologia, bo konkretnie ta, która bada tak drastyczne zjawisko społeczne, jak wywieranie wpływu, czyli nie owijając w bawełnę, manipulację – mówi Olszewska.
Zjawiska takie, jak reguła wzajemności
zakładająca, że za otrzymane dobro należy odwdzięczyć się tym samym, czy też fenomen dysonansu poznawczego, stawiają często pracownika w niewygodnej i zazwyczaj, uwaga, nieuświadamianej sytuacji, w której niesubordynacja wobec przełożonego byłaby niemal grzechem. Dysonans poznawczy zakłada bowiem zgodność myśli i sądów na dany temat, a ich rozbieżność skutkuje uczuciem nieprzyjemnego napięcia psychicznego, które należy zniwelować. Tym samym potencjalny brak sympatii wobec przełożonych, którzy dbają o nasze wykształcenie, samopoczucie i dobre warunki poprzez organizację regularnych wyjazdów, wywołałby w pracowniku negatywne emocje. Te i wiele innych tricków znanych nam z różnych dziedzin psychologii od lat są podstawą działań korporacji, a w ostatnim czasie i mniejszych firm, które dostrzegają ich siłę – skuteczność.
Wspomniane na początku zestawienia nacechowanych pozytywnie określeń podróży i niekoniecznie-pozytywnie (zakładając najlepszy scenariusz) słów „służbowy” i „biznesowy”, mogą i mają prawo toczyć między sobą walkę i wywoływać wewnętrzny niepokój. Dlatego też pracodawcy nie szczędzą funduszy nie tylko na same wyjazdy ale i na ich organizację. Zwykle przy ich planowaniu pracuje sztab specjalistów mających za zadanie określenie „biznesowy” ubrać w jak najprzyjemniejsze odczucia, a wszystkie sztuczki jakie przygotowała dla nas psychologia ukryć tak, byśmy wracali do domu szczęśliwi i jeszcze wierniejsi naszej pracy, obowiązkom i przełożonym.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.