Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1729 miejsce

Psychoterapeuci protestują: prof. Araszkiewicz kłamie!

Prof. Araszkiewicz jest kierownikiem Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UMK i znalazł się w elitarnym gronie osiemnastu osób, którym przyznano tytuł Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich

bla..bla... / Fot. Gerd Altmann / pixelio.deNa Facebooku ukazało się sprostowanie Polskiej Federacji Psychoterapeutów, które wysłano do Gazety Wyborczej w związku z opublikowanym 17 stycznia br. artykułem Psychoterapeuci nie chcą być lekarzami. Jak stwierdzono w oświadczeniu: ...W artykule zostały zamieszczone stwierdzenia nieprawdziwe, bądź nieścisłe oraz zagrażające dobrom osobistym psychoterapeutów i osób prowadzących kształcenie zawodowe psychoterapeutów. Prof. Araszkiewicz wprowadza w błąd opinie publiczną wygłaszając stwierdzenia dotyczące leczenia zaburzeń psychicznych, sprzeczne z wiedzą naukową oraz faktami. Przypomnijmy, że prof. Araszkiewicz jest kierownikiem Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UMK i znalazł się w elitarnym gronie osiemnastu osób, którym przyznano tytuł Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich.

W liście czytamy m.in., że: ...Zgodnie z systemem ICD-10 zaburzenia psychiczne to także zaburzenia osobowości i wymagają leczenia psychoterapeutycznego, do czego przygotowani są wyłącznie psychoterapeuci, a leczenie lekami jest tu zasadniczo nieskuteczne... Dalej napisano też, iż psychoterapeuci nie chcą pracować z chemią i z nią nie pracują, przy czym psychiatrzy chcą tego i czynią to na co dzień oraz że: Polska potrzebuje i psychiatrów i psychoterapeutów... Hmmm... Tutaj ja muszę zaprotestować...

Pozytywne, że terapeuci nie chcą pracować z chemią... Ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem, iż Polska potrzebuje i psychiatrów i terapeutów. Ludzie, którzy na skutek doświadczeń życiowych stracili na chwilę równowagę psychiczną (= cierpią z powodu niepowodzeń, utraty bliskich itd., itp.), potrzebują zwykłego, ludzkiego wsparcia, serdeczności w środowisku i miłości w rodzinie.

Psychiatria i jej pseudonauka są już wyraźnie podważone i - jako inkwizycyjna pozostałość - powinny zniknąć raz na zawsze z życia społecznego i z naszego słownictwa! Przymus psychiatryczny jest nielegalny i powinien być zabroniony (patrz oświadczenie Najwyższego Komisarza Praw Człowieka z 2009 roku: A/HRC/10/4, art. 46, 47). Psychiatrzy, zamykający ludzi pod przymusem, łamią prawa podstawowe! Nota bene: PROFESJA ta nie ma nic wspólnego z medycyną! Warto poznać jej historię i bezpośrednie powiązanie z kościelną inkwizycją, która - choć pod zmienioną nazwą - wciąż istnieje. Dlatego dopóki psychiatria stosuje przymus nie ma miejsca na dyskusje, a potrzebna jest ustawa zabraniająca wykonywania tego zawodu!

A psychoterapeuci? Owszem! Ludzie wspierający potrzebujących wsparcia są potrzebni, ale żeby móc takiego wsparcia udzielić należy zejść - lub podnieść się, jak kto woli - do pozycji... człowieka, by z tego samego poziomu móc spojrzeć innemu człowiekowi w oczy. Samo określenie "terapeuta" implikuje, jakoby był to ktoś "zdrowy", "silny", "pomagający", z gruntu buduje więc podział i ustala, że z drugiej strony siedzi ktoś "chory", "słaby" i "potrzebujący pomocy"...

Przyglądając się przez wiele minionych lat pracy tak psychiatrów, jak psychologów i psychoterapeutów (wraz z całą otoczką i personelem pomocniczym) dodam jeszcze: wszyscy zapomnieliście, że jak ktoś przychodzi po pomoc, to trzeba mu pomóc tak, jak on sobie tego życzy (bo to ma być pomoc dla niego!), a nie tak, jak Wy uważacie, że to mu pomoże... To prosta, ludzka zasada i nie potrzeba do zrozumienia jej ani wykształcenia, ani tytułów... To tak, jak do wiary w Boga nie potrzeba ani murów, ani panów w sukienkach, którzy sprzedają nam manipulacyjne bajki... Pozdrawiam...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

gila zadanowska
  • gila zadanowska
  • 04.03.2011 01:01

Araszkiewicz to głupek hipokryta i tchórz. Złozyłam na niego skargę do NFZ i Prokuratury. To przestępca nie lekarz. Mój syn prawie przez niego nie żyje. jego przyjaciele popełnili samobójstwo po leczeniu tego palanta, któremu tylko chodzi o wygląd w mediach!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub Bętkowski
  • Jakub Bętkowski
  • 03.02.2011 08:12

Cała dyskusja nad ustawą robi się coraz mniej merytoryczna. Spotkałem wielu psychiatrów i wielu psychoterapeutów i osoby zajmujące się przede wszystkim praktyką z tych dwóch środowisk wcale nie stoją po dwóch przeciwnych stronach barykady.

Pacjent w tym wszystkim jest ważny ale ktoś tu znowu zapomina, że ustawa może wywrócić do góry nogami życie zawodowe wielu ludzi. Każdy widzi tylko swój kawałek obrazka. Ustawa, która powstanie w takiej atmosferze z samej definicji będzie dla kogoś krzywdząca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemek Turkowski
  • Przemek Turkowski
  • 02.02.2011 20:46

Ciekawy głos świadczący o zaangażowaniu. Sporo w nim jednak uogólnień i "wrzucania do jednego worka" tak jakby wszyscy psychiatrzy, wszyscy psychologowie i wszyscy psychoterapeuci nie różnili się między sobą. Choćby stopniem partnerstwa z klientem (pacjentem jak to niektórzy mówią). Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.