Facebook Google+ Twitter

Pszczoły to "smakosze" kofeiny i nikotyny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-16 12:20

Pszczoły ze smakiem objadają się kwiatowym nektarem z dodatkiem kofeiny i nikotyny. Takie preferencje u pracowitych owadów potwierdziły eksperymenty naukowców z Uniwersytety w Hajfie. Pokazały one jednak, że owady wolały nektar "light" - z niską zawartością używek, od nektaru typu "ekstra mocny".

Pomysł, by poczęstować pszczoły z dodatkiem kofeiny i nikotyny podsunęła badaczom sama przyroda. Występują w niej bowiem rośliny, których nektar zawiera te, toksyczne ale i uzależniające, substancje.

Nikotynę zawierają przede wszystkim nektar kwiatów tytoniu, zaś kwiatowym odpowiednikiem "małej czarnej" są np. kwiaty roślin cytrusowych. W większości z tych nektarów koncentracja obu używek jest niewielka - kofeina: 2,5 mg / l zaś nikotyna 11-17,5 mg / l. Wyróżnia się na tym tle kwiat drzewa grapefruitowego, który w porównaniu z resztą cytrusów oferuje pszczołom niemalże "espresso" z zawartością nikotyny ok. 95 mg / l.

Naukowcy z Hajfy chcą dowiedzieć się, czy ten dodatek używek to ewolucyjny "pomysły" niektórych roślin na to, by przyciągać jak najwięcej skrzydlatych zapylaczy. W swych doświadczeniach częstowali pszczoły sztucznymi nektarami. Niektóre z nich zawierały używki w różnych stężeniach, inne były "czyste".

Okazało się, że pszczoły przedkładały nektar z niewielką zawartością używki nad nektar "czysty". Ten ostatni był dla nich jednak bardziej kuszący niż nektary, w których koncentracja używek było duża. Najbardziej kusił je nektar, gdzie ilość dodatku wynosiła ok. 1 mg / l.

Jak czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu w Hajfie, naukowcy zastrzegają, że ich dotychczasowe eksperymenty pokazały jedynie, że pszczoły to "smakosze" kofeiny i nikotyny. Dopiero kolejne badania sprawdzą, czy nie są to jednak nałogowcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.