Facebook Google+ Twitter

Pszczyna - wizytówka Śląska

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że zespół parkowo-pałacowy w Pszczynie jest najpiękniejszym miejscem na Śląsku. Jest po prostu wizytówką Śląska, którą można się chwalić nie tylko w całej Polsce, ale nawet w Europie.

Mieszkaniec aglomeracji katowickiej, który chce zaimponować i pokazać gościowi spoza Zameczek w Pszczynie / Fot. Paweł Kiliańskiwojewództwa ciekawy zabytek, przeważnie wybiera Pszczynę. Dlaczego? Ponieważ znajduje się tu jeden z nielicznych i najbardziej urokliwych zameczków w okolicy, a co najważniejsze... leży zaledwie pół godziny drogi samochodem od Katowic. Mieszkańcy Śląska wybierają także Pszczynę na jednodniowy, weekendowy wypad. Zameczek jest położony na terenie olbrzymiego parku, w którym można odpocząć siedząc na jednej z licznych ławek, podziwiając kaczki pływające na jednym z licznych jezior.

Żubry ponownie w PszczyniePark zachęca do spacerów / Fot. Paweł Kiliański

W ramach wdzięczności za 20 dorodnych jeleni, car Aleksander II podarował księciu Janowi Henrykowi XI kilka żubrów z hodowli z Białowieży. Zwierzęta bardzo szybko przystosowały się do pszczyńskich lasów, stado się powiększało. Jednak szybko liczba żubrów zaczęła się zmniejszać, aż w końcu stado przestało istnieć. Co było tego powodem? W głównej mierze kłusownicy, grasujący na początku stulecia, którzy nielegalnie polowali na te zwierzęta. Dzieła dokończyli... powstańcy śląscy, którzy zabijali żubry dla ich mięsa. Obecnie w Jankowicach pod Pszczyną udało się odbudować zagrodę żubrów, w której przebywa w tej chwili ponad 30 zwierząt.

Lekcja z historiiJezioro w parku / Fot. Paweł Kiliański

Pierwsze wzmianki o warowni obronnej oraz samej Pszczynie są datowane na początek XIV wieku. Zameczek kilka razy w historii nawiedzały pożary, po których zmieniał diametralnie swój wygląd. Pierwsza przebudowa miała miejsce w drugiej połowie XVI wieku, nadała zameczkowi cechy renesansowe. Kolejna zmiana odbyła się w latach 1743-1768, lecz dopiero na przełomie wieków XVIII i XIX nadano zameczkowi taki wygląd, jaki możemy obecnie podziwiać. Elementy wnętrza pochodzą z XIX i XX wieku.

Barokowy Ratusz / Fot. Paweł KiliańskiTakże ryneczek...

Zwiedzając zameczek, prawie na 100 proc. zobaczycie bardzo urokliwy, pszczyński ryneczek, który znajduje się właściwie przy samym zespole pałacowo-parkowym. Wystarczy wyjść bramą główną, przejść ok. 10 metrów i już jesteśmy na starówce. Wokół znajduję się kilkanaście pubów, kawiarń i restauracji, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

W maju tego roku, na rynku została odsłonięta ławka-rzeźba księżnej Daisy, Księżna Daisy na kładce / Fot. Paweł Kiliańskinajpiękniejszej kobiety swego czasu w Europie. Każdy turysta zwiedzający Pszczynę, powinien zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z księżną Daisy. Po prawej stronie od ławki zobaczymy bardzo stylowy, barokowy ratusz z 1658 roku.

Dojazd do Pszczyny Widok na zameczek / Fot. Paweł Kiliański

Pszczyna jest położona zaledwie 30 km od Katowic i 20 km od Bielska Białej. Leży przy samej trasie, drodze nr 1 (E75), łączącej aglomerację śląską z Podbeskidziem. Dwupasmową drogą z Katowic do zameczku dojedziemy w nieco ponad pół godziny. Również do Pszczyny można dojechać pociągiem oraz PKS. Zameczek znajduję się przy samym ryneczku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

tp
  • tp
  • 03.04.2012 09:07

Znam cala Polske ale Pszczyna bylem tez zauroczony. Turysta znad morza

Komentarz został ukrytyrozwiń

W samym zamku jest czym się zachwycać - link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

gratuluje pięknie fotografię i jestem zainteresowany oberzenia tej miejscowosci

Komentarz został ukrytyrozwiń

...i ja potwierdzam ze piękne to miejsce.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuje :) Zgadzam się z p. Wojciechem. To wielki sukces, że w prawie w całości zachował się wystrój, który bez naruszeń przeżył dwie wojny światowe i okupacje ;) Warszawa ma Zamek Królewski, Kraków Wawel, a Śląsk ma... zameczek w Pszczynie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widze, fasada pałacu juz pieknie odnowiona.Jak bylismy tam oststnio, to dookoła stały rusztowania.
Piekne wnetrza, doskonale zachowane. To chyba jedno z trzech tak doskonale zachowanych miejsc tego typu (razem z Kozłówka i Łańcutem) w Polsce .W prawie kazdej z sal mozna -dla porównania -zobaczyć fotografię z poczatku wieku.Obecne sprzety i wystrój pokrywaja sie w 90 % z okresem sprzed 100lat. To cud, ze nie spladrowali tego Niemcy ani Rosjanie...Polecam gorrrraco to miejsce. Brawo dla autora za przypomnienie tej perły pałacowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale gwiazdki autorowi daję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agato, są w serwiesie dwie piękne galerie z Pszczyny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Że ja tam jeszcze nie byłam... ;) Pięknie :) (5+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.