Facebook Google+ Twitter

Pszczyński cmentarz świętego Krzyża

Jedną z pszczyńskich nekropolii jest cmentarz św. Krzyża, usytuowany obok dróg prowadzących w kierunku Żor i Pawłowic. Cmentarz jest jednym z najstarszych w okolicy.

Nagrobek z końca XVIII wieku / Fot. Tomasz ZygmuntZ informacji zawartych w pszczyńskiej monografii Ludwika Musioła wiemy, że od czasów średniowiecznych znajdował się w omawianym miejscu kościół. Był to drewniany kościół św. Wolfganga, zwany później także kościołem św. Krzyża (trzeba podkreślić, że w Pszczynie do XV wieku istniała inna świątynia św. Krzyża, której pozostałością jest mała kaplica na obrzeżach parku). Od początku przy obiekcie sakralnym istniał cmentarz, na którym w XVII wieku chowano Niemców. Kościół gruntownie przebudowano w 1650 roku oraz poświęcono – już pod wezwaniem św. Krzyża. Przebudowę wykonali jednak wierni protestanccy, w świątyni zaś do roku 1654 odprawiano nabożeństwa ewangelickie. Od tego momentu budynek popadał w coraz większą ruinę, aż w 1816 roku zapadła decyzja o jego rozebraniu. Z pozostałego drewna zbudowano bramę cmentarną, płot oraz duży krzyż. W miejscu tym pozostał cmentarz, na którym w XVIII wieku chowano wiernych wyznania ewangelickiego. Ponieważ dochodziło do coraz większych sporów pomiędzy wiernymi ewangelickimi i właścicielem cmentarza – parafią katolicką, ewangelicy w roku 1843 założyli własny cmentarz.

Dzisiejszy wygląd cmentarza nie wskazuje na jego wiekową historię. Trudno szukać tam nagrobków z czasów średniowiecznych. Najstarszy, jaki zauważyłem, pochodził z końca XVIII wieku, ale trudno odczytać napis na tablicy.

Grób z czasów wojny / Fot. Tomasz ZygmuntNa cmentarzu jest jednak ślad tragicznej historii XX wieku. Na skraju nekropolii znajduje się największa mogiła więźniów KL Auschwitz, zamordowanych podczas pieszej ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku. Liczba pogrzebanych ofiar pozostała nieustalona. Wiadomo tylko, że największej masakry dokonano na stadionie sportowym.

Grobowiec pomordowanych więźniów w styczniu 1945 roku / Fot. Tomasz ZygmuntOfiary pogrzebane na cmentarzu zebrano z ulic miasta, Radostowic i Kobielic. Po wojnie pochowano także w tym miejscu szczątki ofiar ewakuacji ekshumowane w innych miejscowościach, w tym w Porębie, Ćwiklicach i Suszcu. Początkowo na cmentarzu znajdowały się trzy mogiły. W 1965 roku dokonano komasacji mogił. Świadkowie komasacji wstrząśnięci byli wydobytymi zwłokami dziewczynki. Trzymała w rączkach przed twarzą blaszany kubek. Tak też przeniesiono ją do nowego grobu.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kocham monografie i takie śląskie historie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.