Facebook Google+ Twitter

Pszoniak został odznaczony francuskim Orderem Zasługi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-27 17:23

Wojciech Pszoniak został odznaczony francuskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury".

Ambasador Francji w Polsce Barry Delongchamps wręczając aktorowi insygnia oficerskie Orderu Zasługi podkreślił, że Republika Francuska honoruje jednego z tych "niestrudzonych łączników", którzy zapewniają wymianę kulturalną między naszymi krajami.

Ambasador mówił, że Pszoniak jest człowiekiem kultury i wielkim aktorem. Wymieniając liczne role Pszoniaka w polskich i francuskich filmach przypomniał zwłaszcza niezapomnianą rolę Robespierre'a w "Dantonie" Andrzeja Wajdy. Barry Delongchamps wyjaśniał, że jeśli została ona tak wyraźnie zapamiętana przez widzów francuskich i widzów z całego świata to dlatego, że Wojciech Pszoniak w sposób niezwykle sugestywny zagrał człowieka zaślepionego fanatyzmem. Przypomniał też, że Pszoniak stworzył tę kreację nie znając jeszcze języka francuskiego.

Wojciech Pszoniak dziękując za odznaczenie przypomniał, że przyznano mu je... 12 lat temu, ale gdzieś się zapodziało w Ambasadzie Polskiej w Paryżu. Artysta podkreślał, że francuskie odznaczenie to dla niego zaszczyt. Tłumaczył, że dycyzja 30 lat temu o wystąpieniu w paryskim Teatrze Nanterre zmieniła jego życie, pokochał Francję i język francuski, a Paryż stał się jego miejscem zamieszkania.
Andrzej Seweryn - kawaler francuskiej Legii Honorowej i kolega z planów filmowych, między innymi "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy podkreśla, że odznaczenie dla Wojciecha Pszoniaka to docenienie ogromnych jego zasług dla polskiego i francuskiego filmu i teatru.

Obecni na uroczystości koledzy-aktorzy jak Jan Englert gratulowali Pszoniakowi sukcesu, tym większego, że osięgniętego za granicą.

Wojciech Pszoniak wystąpił między innymi w takich filmach jak "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza, "Nadzieja" Stanisława Muchy. Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. Grał w wielu zagranicznych produkcjach, między innymi, "Blaszanym bębenku" i "Strajku" Volkera Schlondorffa.

Artysta poinformował, że właśnie kończy książkę o sztuce aktorskiej z Michałem Komarem; przygotowuje się też do realizacji sztuki w duecie z Piotrem Fronczewskim.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.