Facebook Google+ Twitter

Ptak porwał kamerę filmową i "nakręcił" niezwykły film

- Niespodziewanie nasza kamera zaginęła. Myśleliśmy, że wpadła do wody - powiedział australijski strażnik.

 / Fot. CC, Autor:Tobias BiehlBielik – duży ptak drapieżny – potrafi upolować i zanieść do gniazda nawet z dalekiej odległości, zwierzęta ważące kilka kilogramów. Potrafi też upolować coś niezwykłego i wyjątkowego – kamerę filmową. Tak właśnie zdarzyło się – według serwisu ABC.net.au - australijskim farmerom obserwującym krokodyli. Ustawioną kamerę z detekcją ruchu, w Zachodniej Australii, do monitorowania aktywności krokodyle - porwał ptak bielik.

Przypadkiem też "nakręcił" własny film dokumentalny o swoim rodzinnym gnieździe. W tym niezwykłym, bądź co bądź - historycznym wydarzeniu jest i to ciekawe, że bielik przeleciał z kamerą w szponach, ponad 100 kilometrów. - Niespodziewanie nasza kamera zaginęła. Myśleliśmy, że wpadła do wody - powiedział strażnik Roneil Skeen, cytowany przez Australian Broadcasting Corporation (australijska sieć telewizyjna i radiowa) - ABC.

Po kilku tygodniach okazało się, że kamera nie jest w wodzie, a w gnieździe ptaka. Odnaleziono ją 110 kilometrów od miejsca, w którym została umieszczona przez strażników. Złodzieja zidentyfikowano, na podstawie trzech 30-sekundowych nagrań, odzyskanych z urządzenia rejestrującego kamery. Po tym też wszystko było jasne: złodziejem był – powszechnie nazywany - orzeł bielik.

- To niesamowite. Jesteśmy w szoku - przyznali strażnicy dodając, że owszem - zdarzało się, aby zwierzęta strąciły lub chwyciły i zabrały komuś kamerę. - Ale nigdy kamera nie została zabrana w powietrze, a w dodatku przeniesiona tak daleko. To całkiem cool (świetne, niezwykłe, super, czad, odjazd) - dodają strażnicy.

Bielik – zdaniem naukowców – niesłusznie nazywany orłem, zadziwia pięknem budowy ciała, a także majestatycznym lotem (ma rozpiętość skrzydeł do 240 cm) oraz walką o pożywienie i przetrwanie gatunku. Swoją wielkością, dostojnością, wyglądem i upierzeniem oraz siłą fizyczną budzi respekt. Ten duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkuje częściowo Europę, Grenlandię, Australię i Azję na północ od Himalajów. Żyje w stanie dzikim (na wolności) około 30, w niewoli dożywa nawet 40 lat.

Populacje północne na Ziemi są wędrowne, w tym na przykład syberyjskie, dlatego m.in. zimują na południu, a pozostałe, w tym polskie bieliki - są osiadłe. Człowiek przez wieki zrobił wiele, aby wytępić tego ptaka i dziś w Europie mamy zaledwie około 2400 par, w tym w Polsce ok. 700 par; nasz kraj jest jedną z największych ostoi bielika.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Sławek Urzykowski Dzisiaj 03:29
Piękne dzięki za te słowa. U nas na ogół bieliki mają swoje stałe miejsce pobytu i gniazdowania. Pozdrawiam Cię Sławku wzajemnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Stanisławie, faktycznie interesujący filmik. Ja kilka razy miałem przyjemność podziwiać orła bielika żeglując po jeziorach mazurskich, a żegluję już ponad 30 lat. Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman Dlugosz Dzisiaj 01:09 i Sławek Urzykowski Dzisiaj 05:25
Proszę kliknąć, w drugim akapicie mojego artykułu, na niebieskie słowa: Myśleliśmy, że wpadła do wody - otworzy się materiał żródłowy, który zawiera filmik z nagraniem kamery porwanej przez australijskiego bielika. Przyjemnych wrażeń życzę zainteresowanym Czytelnikom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł i samo wydarzenie jest niesamowite. Taki filmik warto byłoby zobaczyć, jeżeli go udostępnią dla innych. Pozdrawiam serdecznie, oczywiście +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że tego filmiku niema tutaj. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.