Facebook Google+ Twitter

Ptaki drapieżne pod dobrymi skrzydłami

Po małych waleniach i nietoperzach, tym razem ptaki drapieżne znalazły się w centrum uwagi sygnatariuszy Konwencji Bońskiej, dotyczącej wędrownych gatunków dzikich zwierząt.

Podczas trwającego od poniedziałku w Rzymie spotkania stron Konwencji Bońskiej podpisano Porozumienie o ochronie wędrownych ptaków drapieżnych. Wcześniej w ramach tej samej konwencji stworzono, ratyfikowane także przez Polskę, podobne dokumenty poświęcone nietoperzom oraz małym waleniom Bałtyku i Morza Północnego. Poza przedstawicielami krajów-sygnatariuszy porozumienie zostało podpisane przez światową federację towarzystw ornitologicznych - BirdLife International (BI).

Ptaki drapieżne nigdy nie miały łatwego życia - przez wieki bezlitośnie tępione jako szkodniki i konkurenci człowieka, obecnie zmagają się głównie z szybko postępującymi zmianami w ich naturalnym środowisku oraz kolizjami z napowietrznymi liniami energetycznymi. Pomimo objęcia większości z nich ochroną gatunkową, nadal zdarzają się przypadki prześladowania ze strony ludzi. Szczególnie przygnębiające doniesienia płyną z południa Europy, m.in. z Włoch. W niektórych regionach nadal kultywowana jest tradycja strzelania do owadożernych trzmielojadów, gdyż zabicie tego ptaka uważane jest w tamtejszych społecznościach za dowód przejścia chłopca w w wiek męski. Na szczęście są też dobre wieści - dzięki działaniom koordynowanym przez organizację LIPU - włoskiego partnera BI - udało się znacznie ograniczyć liczbę ptaków zabijanych podczas przelotów między Sycylią i wybrzeżem Kalabrii.

Dzięki zaangażowaniu się BI w realizację porozumienia możliwe będzie skuteczne wprowadzanie go w życie. Organizacja dysponuje ogromną ilością materiałów wykorzystywanych m.in. przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) przy opracowywaniu tzw. czerwonych ksiąg, zawierających informacje o najbardziej zagrożonych gatunkach globu. Dzięki współpracy partnerów z całego świata (w tym również z Polski, gdzie członkiem BI jest Ogólopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) udało się stworzyć także bazę informacji o najistotniejszych ostojach ptaków. Wszystkie uzyskane dotychczas dane pomogą w aktywnym wspieraniu przez BI innych sygnatariuszy porozumienia. Specjalny projekt BI, przygotowywane przez ornitologów specjalizujących się w poszczególnych zagadnieniach, zostanie uruchomiony w przyszłym roku. Może dzięki niemu my, nasze dzieci i wnuki będziemy mogli dalej podziwiać majestatyczne sylwetki ptaków drapieżnych krążących po błękitnym niebie?

Źródło: http://www.birdlife.org/news/news/2008/12/cms_mou_signing.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.