Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4781 miejsce

Ptaki Polski od A do Ż. Książka dla miłośników przyrody

Współautorzy: Mira Giza

Birdwatching, czyli obserwowanie, podglądanie ptaków, staje się coraz bardziej popularnym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Już w pierwszy weekend października odbędą się po raz kolejny Europejskie Dni Ptaków więc jeszcze jest trochę czasu, aby zaopatrzyć się w porządną książkę omawiającą wszystkie gatunki ptaków, jakie możemy spotkać w Polsce.

Okładka omawianej książki / Fot. Leszek LubickiBirdwatching jest to hobby, zajęcie dla amatorów. W przeciwieństwie do ornitologów, birdwatcherzy nie prowadzą badań naukowych, ale często ich obserwacje wykorzystywane są dla uzupełnienia tychże badań. Moda na ten sposób aktywności przyszła do nas z Wysp Brytyjskich, gdzie amatorską obserwacją ptaków zajmuje się ponad milion ludzi. Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do tego grona? Trzeba przede wszystkim chcieć. No i można jeszcze zapatrzeć się w lunetę czy lornetkę, a także w jakąś książkę traktującą o ptakach, abyśmy mogli rozpoznać to, co udało nam się podpatrzeć.

Taką pozycją wydaje się wydany właśnie album autorstwa dr. Andrzeja G. Kruszewicza, na co dzień dyrektora warszawskiego ZOO, Ptaki Polski od A do Ż. To kolejna książka tego wybitnego ornitologa, która pojawiła się na naszym rynku. Po 2-tomowych "Ptakach Polski", ten leksykon wydaje się bardziej praktyczny dla początkujących obserwatorów ptaków, choć przyznajmy szczerze, że także jest dość duży, gruby i ciężki. No, ale zawsze, jak to w życiu, coś za coś.

Autor opisał tutaj 248 gatunków ptaków, które spotykamy w Polsce. Jeżeli zdarzyło się Wam czasami słuchać w poranne piątki rajdowej Trójki, gdzie dr Kruszewicz ma swoje pogadanki o ptakach, to możecie być pewni, że tak samo jak w radio, tak samo i w tej książce język opowieści jest pełen ciepła, humoru, a nade wszystko przeogromnej wiedzy.

Zawartość tego leksykonu skonstruowana została w sposób bardzo przyjazny czytelnikowi. Gatunki ptaków ułożone są alfabetycznie, a umieszczony na końcu indeks pozwoli nam szybko dotrzeć do interesującego nas ptaszka. Każdy gatunek przedstawiony jest w podobny sposób, ułatwiający orientację i porównania. Najważniejsze, zobiektywizowane informacje o wymiarach, wyglądzie, występowaniu, lęgach i pokarmie umieszczone są w kolorowej ramce. To ułatwienie dla osób rozpoczynających przygodę z ornitologią - pisze w przedmowie Autor.

Bardzo często obserwowaniu ptaków towarzyszy także ich fotografowanie. Dlatego każdy opisany w leksykonie gatunek jest ilustrowany fotografią danego ptaka. Znajdziemy tutaj kilkaset zdjęć wielu polskich fotografów, w tym kilka piszącego te słowa, co oczywiście podkreślam z dumą, bo znaleźć się w tak doborowym towarzystwie wybitnych fotoprzyrodników jest dla mnie, prostego amatora, wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.

Do leksykonu dołączona została także płyta CD zawierająca głosy 40 gatunków ptaków opisanych w książce.

Andrzej G. Kruszewicz w przedmowie do książki wyraził przekonanie, że kto ptaki pozna, ten na pewno je pokocha.

Spróbujmy więc. Najlepiej od razu.

Książkę wydała Oficyna Wydawnicza MULTICO

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla Autora publikującego zdjęcia w tak świetnej pozycji, jaką są "Ptaki Polski od A do Z".
Nawiązując do birdwatchingu (podglądania) należy się liczyć z konsekwencjami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 (Dz. U. Nr 92, poz. 880), gdzie paragraf 6.ust. 12. podaje:
"W stosunku do dziko występujących zwierząt objętych ochroną ścisłą, ochroną częściową oraz ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane, wprowadza się zakaz fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie ptaków oraz nietoperzy".
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto się wgłębić. A potem z lornetką wyruszyć na "łowy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakąś specjalną pasjonatką ptaków nie jestem, choć lubię czasem coś ciekawego o nich posłuchać i poczytać. Jeśli słuchać - to wspomnianego przez Leszka, dr. Kruszewicza. Nikt, absolutnie nikt, nie opowiada tak o ptakach. I dlatego chyba się skuszę na tę książkę! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.