Facebook Google+ Twitter

Ptaki w budynkach - chronione, ale zagrożone

Ptaki żyją nie tylko w leśnej głuszy, ale również w centrach wielkich miast. Choć dzisiaj coraz częściej pojawiają się głosy wzywające do ich eksmisji, zachowanie dobrosąsiedzkich relacji z tymi sąsiadami leży w naszym wspólnym interesie.

Co roku organizacje zajmujące się ochroną przyrody odbierają alarmistyczne e-maile i telefony dotyczące prac ociepleniowo-remontowych, w wyniku których uniemożliwia się ptakom dostęp do gniazd lub piskląt. W skrajnych przypadkach prowadzi to do długotrwałej agonii uwięzionych w budynku zwierząt. Takich dramatów można uniknąć przy prawidłowym zaplanowaniu harmonogramu prac.

Spotkanie Warszawskiej Grupy Lokalnej OTOP

Właśnie temu zagadnieniu będzie poświęcone najbliższe otwarte spotkanie Warszawskiej Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W najbliższą środę, 18 kwietnia, w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie prezentację "Ptaki w budynkach - chronione, ale zagrożone" przedstawi Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Spotkanie będzie okazją do lepszego poznania gatunków, które gnieżdżą się w budynkach, chroniących je przepisów oraz sposobu działania w sytuacji, gdy ich bezpieczeństwo jest bezpośrednio zagrożone.

Łamanie prawa grozi poważnymi konsekwencjami

Termoizolacja budynków jest korzystna choćby z uwagi na ograniczenie kosztów ogrzewania, ale planując jej wykonanie należy uwzględniać obowiązujące przepisy - przede wszystkim ustawę o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004. Jeśli prace remontowe muszą być prowadzone w okresie lęgowym ptaków (1 marca - 16 października), konieczne jest uzyskanie zgody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na ich płoszenie w tym czasie. Jeśli prace spowodują zamknięcie otworów, w których znajdowały się gniazda, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ponieważ w przeciwnym razie inwestor jest winny złamania prawa polegającego na zniszczeniu siedliska gatunku chronionego. Konsekwencje naruszania prawa podczas remontów mogą być bardzo poważne - w takiej sytuacji organ nadzoru budowlanego zobowiązany jest wstrzymać prace.

Więcej na temat ptaków w budynkach i ich ochrony w najbliższą środę.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Witam,

oczywiście - inwestor prowadzący ocieplenia wymagające likwidacji dotychczasowych miejsc gniazdowych powinien po przeprowadzeniu remontu zadbać o kompensację w postaci np. skrzynek lęgowych o wymiarach odpowiednich dla gatunków wcześniej zamieszkujących dany blok. Zniszczenie siedlisk poza sezonem lęgowym nadal jest zniszczeniem siedlisk i wymaga zgody odpowiedniej dyrekcji ochrony środowiska, która, jeśli jej udziela, warunkuje ją właśnie wykonaniem kompensacji.
Robercie - wrony i sroki nie gnieżdżą się na budynkach, podobnie jak gawrony, których liczebność w Polsce spada (widać to głównie poza miastami, w krajobrazie rolniczym). OTOP bardzo myśli o ptakach w budynkach, a dowodem na to są m.in. program ochrony jerzyka w Poddębicach realizowany przez Sieradzką Grupę OTOP we współpracy z lokalnym samorządem, działania Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP działającej zwłaszcza na rzecz jerzyków w Gdyni, interwencje podejmowane przez grupy lokalne w Lesznie, Częstochowie czy Opolu. Poza tym OTOP nie jest sam - znakomite materiały zarówno dla "zwykłych" obywateli jak i zarządców budynków czy odpowiednich służb opracowały Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody, Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian", Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne czy Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". Polecam ich strony, gdzie materiały można pobrać w wersji elektronicznej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo zaniepokoiła mnie wypowiedź o głosach dotyczących eksmisji ptaków z miast. Skąd i dlaczego takie pomysły. Kto za tym stoi? Druga sprawa: czy niemożliwym jest ocieplenie budynku (rzecz bardzo pożądana) bez likwidacji gniazd jerzyków, wróbli i innych ptaków. Co z tego, że budynek zostanie ocieplony poza okresem lęgowym ptaków, skoro ptaki po przylocie do kraju nie znajdą swoich gniazd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To rzeczywiście bardzo istotna sprawa. Istotne jest, że w wyniku prac modernizacyjnych zmieniających warunki życia w domach następuje redukcja miejsc gniazdowania wielu dotychczasowych sąsiadów człowieka ze świata ptaków. Czy OTOP nie myśli o tym? W miejsce wróbli, sikorek i ptaków śpiewających, słabszych pojawiają się w nadmiarze kawki, wrony, sroki, gawrony. Ubywa jerzyków i jaskółek. Czy mamy tylko na to patrzeć? Czy dla OTOP sprawa zachowania ptasiego bogactwa jest obojętna? Bo dla mnie nie jest. Chciałbym móc pokazywać moim dzieciom i wnukom całe istniejącego dotychczas bogactwa ptasiego świata. A to zależy nie tylko od przestrzegania właściwych terminów termoizolacji budynków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.