Facebook Google+ Twitter

Ptakoliczenie w bytomskim Parku Miejskim im. F. Kachla

W niedzielne przedpołudnie 29 stycznia, miłośnicy ornitologii zebrali się w Bytomiu w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla na corocznym zimowym ptakoliczeniu. To już ósma ogólnokrajowa edycja tego projektu organizowanego przez OTOP.

Rachmistrze ptaków w bytomskim Parku Miejskim im. F. Kachla. Najmłodszy uczestnik, pięcioletni Kuba, który zawitał na zaproszenia wujka, Andrzeja Bureckiego / Fot. Piotr A.JeleńOgólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)

Założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Celem OTOP-u jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Działania organizacyjne wspierane są przez kilka tysięcy członków , jak również wolontariuszy.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International. Nasz przewodnik, ornitolog Andrzej Burecki / Fot. Piotr A.Jeleń

Zimowe Ptakoliczenie

Poprzednio Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach, jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można zarówno indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki Dzięcioł duży, wydawać by się mogło, że ewenement w środku miasta, ale awifauna w Bytomiu obejmuje sporo gatunków / Fot. Piotr A.Jeleńornitologicznej z przewodnikiem.

W Bytomiu jednym z miejsc w którym odbywało się tegoroczne zimowe ptakoliczenie pod fachowa opieką przewodnika, był Park Miejski im. Franciszka Kachla. Miłośników ornitologii i pieszych wycieczek, oprowadzał i komentarza udzielał, podobnie, jak w latach ubiegłych, Andrzej Burecki.

Nasza grupa liczyła łącznie trzynaście osób w różnym przedziale wiekowym, pań i panów. Najmłodszym uczestnikiem niedzielnej eskapady był pięcioletni Kuba, który pojawił się z tatusiem na zaproszenie naszego przewodnika, Andrzeja Bureckiego. Cóż tam dostrzegamy w konarach drzewa..? / Fot. Piotr A.Jeleń
Zapytany mały Kubuś czy podała takiej wycieczce, a w zasadzie takiej temperaturze, odparł:
- Jestem niezniszczalny, a koleżanki i koledzy z przedszkola będą mi zazdrościć. - Chodzę do przedszkola w Zabrzu do grupy Stokrotek - dodał Kuba.

Istotnie pogoda aczkolwiek z temperaturą około siedmiu stopni poniżej zera, jednak słoneczna z bezchmurnym niebem.
...Wronę siwą, dosyć rzadki gatunek bytomskich parków, gdzie spośród krukowatych prym wiodą gawron i sroka. / Fot. Piotr A.JeleńPodczas trwającego około godziny spaceru zaobserwowaliśmy łącznie trzynaście gatunków ptaków: sikorę bogatkę i modraszkę, kwiczoła, kosa, gołębia miejskiego, kawkę, srokę, sójkę, wronę siwą, gawrona, kowalika, pełzacza i dzięcioła dużego.
Sprawozdanie z tegorocznych obserwacji zostaną przesłane do AwiBazy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Sprawozdanie niedzielnego ptakoliczenia, co uchwyciło oko, okular lornetki czy obiektyw aparatu fotograficznego. / Fot. Piotr A.JeleńKwiczoł / Fot. Piotr A.Jeleń

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jednym słowem, do zobaczenia na kolejnej wycieczce. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota
  • Dorota
  • 31.01.2012 17:08

Palce i nosy marzły, to fakt; ale dla sójek, kowalików, dzięciołów i innych ptaków ( czytaj w artykule) było warto. Polecam taką formę obcowania z przyrodą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomek
  • Tomek
  • 30.01.2012 20:32

Mimo srogiego mrozu było naprawdę miło i pouczająco. Pozdrowienia dla Pana Andrzeja i wszystkich uczestników.

Tomek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Spacerowicz - należało do nas dołączyć, zapraszamy w przyszłym roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Spacerowicz
  • Spacerowicz
  • 30.01.2012 11:05

Przechadzając się z pieskiem widziałem tę grupkę. Ciekawa inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.