Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptakoliczenie w bytomskim Parku Miejskim im. F. Kachla

Redakcja
Rachmistrze ptaków w bytomskim Parku Miejskim im. F. Kachla. Najmłodszy uczestnik, pięcioletni Kuba, który zawitał na zaproszenia wujka, Andrzeja Bureckiego
Rachmistrze ptaków w bytomskim Parku Miejskim im. F. Kachla. Najmłodszy uczestnik, pięcioletni Kuba, który zawitał na zaproszenia wujka, Andrzeja Bureckiego Piotr A.Jeleń
W niedzielne przedpołudnie 29 stycznia, miłośnicy ornitologii zebrali się w Bytomiu w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla na corocznym zimowym ptakoliczeniu. To już ósma ogólnokrajowa edycja tego projektu organizowanego przez OTOP.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)

Założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Celem OTOP-u jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Działania organizacyjne wspierane są przez kilka tysięcy członków , jak również wolontariuszy.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.

Zimowe Ptakoliczenie

Poprzednio Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach, jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można zarówno indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

W Bytomiu jednym z miejsc w którym odbywało się tegoroczne zimowe ptakoliczenie pod fachowa opieką przewodnika, był Park Miejski im. Franciszka Kachla. Miłośników ornitologii i pieszych wycieczek, oprowadzał i komentarza udzielał, podobnie, jak w latach ubiegłych, Andrzej Burecki.

Nasza grupa liczyła łącznie trzynaście osób w różnym przedziale wiekowym, pań i panów. Najmłodszym uczestnikiem niedzielnej eskapady był pięcioletni Kuba, który pojawił się z tatusiem na zaproszenie naszego przewodnika, Andrzeja Bureckiego.
Zapytany mały Kubuś czy podała takiej wycieczce, a w zasadzie takiej temperaturze, odparł:
- Jestem niezniszczalny, a koleżanki i koledzy z przedszkola będą mi zazdrościć. - Chodzę do przedszkola w Zabrzu do grupy Stokrotek - dodał Kuba.

Istotnie pogoda aczkolwiek z temperaturą około siedmiu stopni poniżej zera, jednak słoneczna z bezchmurnym niebem.
Podczas trwającego około godziny spaceru zaobserwowaliśmy łącznie trzynaście gatunków ptaków: sikorę bogatkę i modraszkę, kwiczoła, kosa, gołębia miejskiego, kawkę, srokę, sójkę, wronę siwą, gawrona, kowalika, pełzacza i dzięcioła dużego.
Sprawozdanie z tegorocznych obserwacji zostaną przesłane do AwiBazy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto