Facebook Google+ Twitter

Ptaky nad Lublinem

Mimo że istnieją od 2002 r., wydali jedynie dwa krążki długogrające zatytułowane "Ptaky" i "Szkoła latania". Rockowa grupa Ptaky zagrała 14 maja 2010 w Lublinie podczas Kozienaliów 2010.

Sebastian Makowski, Ptaky, 14.05.10, Lublin, Kozienalia 2010 / Fot. Elżbieta RubiecFilarem gdańskiej formacji jest Piotr Łukaszewski, gitarzysta udzielający się m.in. w zespole IRA. Singlem promującym debiutancki album był utwór "Chroń to, co masz", który znalazł się na polskiej ścieżce dźwiękowej do filmu "Spider-Man 2" i dzięki któremu zrobiło się o nich głośno. Kompozycja "Rzeka" przyniosła zaś Ptakom nominacje do nagród "Fryderyków". Grali koncerty w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej, na festiwalu w Opolu, nie zabrakło ich także na festiwalu Union Of Rock w Węgorzewie w lecie 2005 r. i w Operze Leśnej w Sopocie.

Tego wieczoru pogoda w Lublinie pozostawiała wiele do życzenia, jednak zarówno support, jak i same Ptaky zaprezentowały się jak najlepiej potrafiły gromadząc pod sceną coraz większą liczbę miłośników rocka.

Zaczęło się mocno i z przytupem, bo coverem legendarnych Pink Floyd "Another Brick In The Wall". Później z głośników popłynęły dźwięki z pierwszej płyty zespołu, muzyka mocno zakorzeniona w rocku, niektórzy nawet twierdzą, że ocierająca się o gatunek nu-metal, jednak jest to chyba zbyt śmiałe stwierdzenie. Publiczność usłyszała zaczynające się miażdżąco, zbudowane na matrycy zestawień wyciszona zwrotka-ciężki refren "Jaszczur" i "Ptaki", "Zimny" z pogranicza rocka i metalu oraz singlowy "Chroń to, co masz". Przeważały jednak utwory z bardziej miękkiego, łagodnego krążka "Szkoła latania". Charakterystyczna chrypka wokalisty nadała ton "Pielgrzymowi" i "Żabie".

Zachęcony bujającą się publiką zespół spuścił z tonu i pozostał w klimacie balladowym. Emocje wyziębionych deszczem przybyłych podgrzewał za sprawą gitarowego, melodyjnego numeru "AnA", "Boją się ludzie" czy "Zapałki marzeń". O dziwo, mimo że tłumów nie było, wokoło niósł się głos tych, którzy dobrze znali twórczość grupy, co zachęcało ich do dalszego muzykowania. Po kilku sentymentalnych przygrywkach przyszedł czas na odrobinę ikry, a wszystko za sprawą ostrej przeróbki przeboju sprzed lat - nośnego utworu "10 w skali Beauforta" Czerwonych Gitar. By pozostać w rock-klimacie, panowie zagrali hicior rzeszowskiej bluesrockowej formacji Breakout, "Oni zaraz przyjdą tu", wywołując aplauz zgromadzonych i delikatne pląsy pod sceną. Spod parasolek dobył się dźwięk entuzjazmu podczas wykonywania przez Ptaky nowo zaaranżowanego utworu "Skóra" grupy Aya RL. Jak na dobrze przygotowany występ przystało, klamrą zamykającą lubelski koncert był ponownie cover Pink Floydów.

Ptaky to bardzo zaangażowana scenicznie kapela koncertowa. Oni wiedzą, jak rozbawić publiczność - najlepiej w roli konferansjera sprawdził się lider, wplatając anegdoty między piosenki i zeskakując ze sceny, by być bliżej fanów. Stylistyka Ptaków jest dość charakterystyczna - wcześniejsze dokonania opierają się na jazgotliwym hard rocku, zaś późniejsze budowane są na melodyjnych riffach gitarowych, tworzących wpadające w ucho utwory. Zespół ten, z chropowatym wokalem lidera jest dowodem na to, że mimo wysypu pseudorockowych grup jak grzybów po deszczu, niektóre z nich - jak Ptaky - mają rację bytu na polskim rynku muzycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.