Facebook Google+ Twitter

Ptasia wigilia nad jeziorem w Nowogardzie

Okres zimowy jest dla ptactwa wodnego szczególnie trudny ze względu na ograniczone możliwości zdobywania pożywienia.

Wigilia nad jeziorem w Nowogardzie. / Fot. Piotr WierzbickiSą dwie zasadnicze opcje, teorie propagujące i przeciwne dokarmianiu ptaków w okresie zimowym. Za pierwszą przemawia to, że okres zimowy jest szczególnie trudny dla ptactwa wodnego. Strefa Pomorza i tereny wschodniej Polski charakteryzuje duża liczba oczek wodnych, stawów, jezior i rzek.

Wody stojące zamarzają i w przeszłości ptaki były zmuszone migrować bardziej na południe Europy a to z kolei powodowało duży ubytek populacji w poszczególnych gatunkach. W zależności od przepisów prawa w danym kraju i od przyzwyczajeń kulinarnych, ptaki przy przelotach są odławiane. Szczególnie duża część populacji szpaków zostaje odłowiona, ponieważ prowadzi się odłowy na skalę przemysłową, rzucając na roje przelatujących ptaków sieci z samolotów - to metoda stosowana we Włoszech.

Zobacz wideo znad jeziora w Nowogardzie:

Z chwilą, kiedy ludzie zaczęli dokarmiać w okresie zimowym ptaki, coraz większa ich liczba
pozostaje na miejscu. Takie zjawisko można zaobserwować nad jeziorem w Nowogardzie. Duże skupisko ptaków powoduje że woda nie zamarza, mogą przy takiej wielkiej przerębli bytować. Warunkiem jest regularne dostarczanie pożywienia.

Jakie są ujemne strony tego zjawiska? Po pierwsze może nastąpić zanik naturalnego odruchu migracyjnego. Ptaki migrując do cieplejszych miejsc mają szanse chociażby na minimum znalezienia pokarmu i na przeżycie. Ptaki które decydują się na pozostanie, w przypadku zaprzestania karmienia w okresie zimowym, giną z głodu.

Drugim argumentem przeciw dokarmianiu ptactwa wodnego jest brak profesjonalizmu w wykonywaniu tej czynności. Wrzucanie pokarmu do wody powoduje nadmierne moczenie paszy, a w konsekwencji biegunkę i osłabienie kondycji ptaków. Zadanie zwierzętom paszy chociażby w minimalnym stopniu spleśniałej, wywołuje choroby i padnięcie części ptasiej populacji.

Starajmy się zatem dokarmiać ptaki rozważnie tak, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym, oraz żeby w przyszłym roku do rozrodu była przygotowana ich jak największa liczba.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tekst na 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.