Facebook Google+ Twitter

Ptasie gody na jeziorze w Nowogardzie

Słońce zaświeciło, temperatura powietrza oscyluje w granicach minus pięć do zera stopni Celsjusza. W przerębli utworzonej przez ptaki zrobiło się gwarno i wesoło. Ludzie zimą dobrze je dokarmiali, czas na rozmnażanie.

Jakie korzyści mamy z dokarmiania dzikiego ptactwa w okresie zimowym?

Ptaki przy kompleksie gastronomiczno-hotelowym "Przystań" w Nowogardzie. / Fot. Piotr WierzbickiWiększość produktów spożywczych produkowanych na bazie zboża i warzyw o niskiej zawartości soli nadaje się do karmienia ptaków. Warunkiem jest, żeby karma nie była zepsuta i spleśniała. Ważne jest też, aby ptaki nie były karmione nadmiernie. A więc tak, żeby wykazywały ciągłą chęć do szukania pokarmu. Karma zadawana przez ludzi nigdy nie zastąpi karmy pozyskiwanej przez ptaki w warunkach naturalnych. Istotne jest, aby przeżyły zimę w dobrej kondycji.

Po odwilży łabędzie przymarzają w nocy do tafli lodowej. Gdy temperatura powietrza spada do minus dziesięć stopni Celsjusza, zostają tak przez kilka dni bez dostępu do wody i paszy. Trzeba wtedy interweniować. / Fot. Piotr WierzbickiSam film, który załączam do artykułu pokazuje, że ludzie chodzą chętnie nad jezioro spacerować, dokarmiać ptaki, a dzieci mają dużo uciechy i zabawy pogłębiając przy okazji swoją wiedzę przyrodniczą. Produkty spożywcze, które nie zostały w gospodarstwach spożytkowane, nie trafiają na śmietnik, tylko do ptasich żołądków.

W pobliskich żywopłotach czekające wróble na karmicieli. Żywopłoty dla małych ptaków są najlepszym schronieniem przed drapieżnymi ptakami. / Fot. Piotr WierzbickiZastanawiano się, dlaczego ryby w nowogardzkim jeziorze są w dobrej kondycji. Przyczyna jest prosta. Ptaki przez cały okres zimowy utrzymują przerębel w stanie niezamarzniętym, co przy niskich temperaturach w okresie zimowym powoduje szybkie przenikanie tlenu z powietrza do wody. Ot i cała tajemnica.

Ta z białym upierzeniem w okolicy wola jakaś inna? Może to mutacja lub krzyżówka między gatunkami? / Fot. Piotr WierzbickiW zeszłym roku zimowało na nowogardzkim jeziorze tylko pięć łabędzi. W tym roku jest ich około trzydzieści. Ptaki które nie muszą wędrować w odległe strony za pokarmem i wodą, nie padają ofiarą ptaków drapieżnych. W takiej sytuacji ptaki drapieżne wyławiają osobniki stare, chore i nie nadające się do dalszego rozrodu.

Warto więc pomyśleć, aby koła wędkarskie w innych rejonach Polski pomyślały o dokarmianiu ptaków w okresie zimowym a przy wędkowaniu będzie dużo uciechy. Raz w tygodniu ptaki na jeziorze są karmione zbożem, co pokazuje drugi film w załączniku. Zapraszam do obejrzenia filmów.
Gruba pokrywa ze śniegu, zwierzęta w potrzebie!

Krogulec, jakie ma możliwości zwiększenia swojej populacji?

Ptasia wigilia nad jeziorem w Nowogardzie

Zwierzęta regionu Nowogardu i Pomorza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Piotrze, dziękuję za tą dawkę ciekawostek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj byłem nad jeziorem. Przy brzegu lód stopniał i ptaki maja coraz to więcej pokarmu naturalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle interesujący materiał Piotrze. Ja jestem też miłośniczką przyrody i cenię sobie tego rodzaju informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.